Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 102-55 των Ατρόμητων Παντελεήμων Νέας Σάντας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕ Πιερίας έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση, καθώς δημιούργησε από το πρώτο δεκάλεπτο μία διαφορά εικοσιτεσσάρων πόντων, κλείνοντας νικηφόρα τη χρονιά και καταλαμβάνοντας την 6η θέση στην τελική βαθμολογία με συνολικό απολογισμό δώδεκα νίκες και οκτώ ήττες. Στον αντίποδα, οι Ατρόμητοι Παντελεήμων Νέας Σάντας τερμάτισαν στη 10η θέση έχοντας νικήσει σε τρεις αγώνες κι έχοντας γνωρίσει την ήττα σε δεκαεπτά.

Η ΑΚΕ Πιερίας προηγήθηκε με 5-0 πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, με τους Ατρόμητους Παντελεήμων Νέας Σάντας να μειώνουν σε 5-4 στο 2’ 30”. Στην συνέχεια η ομάδα της Κατερίνης κράτησε στο μηδέν τους φιλοξενούμενους για 3’ 58”, γεγονός το οποίο της έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγει με 24-4 στο 6’ 18” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 36-12.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς είχαν τον έλεγχο με τη διαφορά να φτάνει στους τριάντα τέσσερις πόντους (48-14) στο 14’ 48”. Στην συνέχεια οι παίκτες του Κώστα Λαδά ισορρόπησαν το παιχνίδι και στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 58-26.

Οι Ατρόμητοι Παντελεήμων Νέας Σάντας μείωσαν σε 73-36 στο 25’ 34”, σε ένα κατά τα άλλα, ισορροπημένο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου βρήκε την ΑΚΕ Πιερίας μπροστά στο σκορ με 84-41, χάρη σε ένα επιμέρους 13-5 στα τελευταία δύο λεπτά.

Στο 33’ 28” η διαφορά ξεπέρασε τους πενήντα πόντους (94-43), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με έξι αναπάντητους πόντους και να μειώνουν σε 94-50 στο 37’ 05” και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 102-55 υπέρ της ΑΚΕ Πιερίας.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 36-12, 58-26, 84-41, 102-55.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Παπαγεωργίου 7 (1), Χατζηευστρατιάδης 11 (1), Αποστολόπουλος 19 (1), Λιάκος, Μουλάς 15 (1), Μάνος 22 (1), Λυκίδης 10 (1), Παπαδόπουλος Α., Ίτσιος 3, Κοριτσίδης, Παπαδόπουλος Δ. 9 (1), Πιτσιάβας 6.

ΑΟ Οι Ατρόμητοι Παντελεήμων Νέας Σάντας (Λαδάς): Βέττης 10 (1), Καζαντζίδης 3 (1), Αράπογλου 18 (1), Βλαχόπουλος 6, Πανταζής 3 (1), Τριανταφυλλίδης 2, Σωτηρόπουλος 3, Ναρλίδης 10.