Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 71-88 από την Αριδαία, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 23η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν αμφίρροπος για είκοσι οκτώ λεπτά, η Αριδαία κατάφερε να πάρει προβάδισμα δέκα πόντων στο τέλος, του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο διατήρησε μέχρι και την ολοκλήρωση της αναμέτρησης και πήρε τη νίκη η οποία τη διατήρησε μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Μετά από το πρώτο αναγνωριστικό και αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο, η Αριδαία αποσπάστηκε στο σκορ με 7-14 στο 5’ 30”, με τον Βατανιακό να αντιδρά άμεσα μειώνοντας σε 12-14 στο 6’ 49” και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (20-19), κατά τη διάρκεια του οποίου το προβάδισμα άλλαξε πλευρά πέντε φορές.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Αριδαία να διατηρεί το προβάδισμα, αλλά το Βατανιακό να ακολουθεί από κοντά στο σκορ (27-30) και τη φιλοξενούμενη να ξεφεύγει ξανά με επτά πόντους (27-34) στο 15’ 36”, τον Βατανιακό να προσπερνά με 37-35 στο 18’ 18” και το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 39-38 υπέρ του γηπεδούχου.

Από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Αριδαία ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (45-47, 26’ 23”), αλλά χάρη σε ένα σερί δέκα πόντων στην συνέχεια έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 47-57.

Ο Βατανιακός μείωσε σε 52-57 στο 30’ 59”, αλλά η Αριδαία με ένα επιμέρους 2-10 έφτασε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (54-67) στο 33’ 40”, η οποία έφτασε στους είκοσι πόντους (60-80) στο 36’ 28”, μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 71-88.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Χρυσάφης Β.

Δεκάλεπτα: 20-19, 39-38, 47-57, 71-88.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 1, Σιαπάκας 2, Λάλλας 9 (2), Τερζόπουλος 2, Γιαμούζης, Πόσιος 3 (1), Μεσκούρης, Μπαλαρμάς 19, Ακερμανίδης 11 (1), Μπίσμπας 24 (3), Αμανατίδης.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Βασίλογλου 2, Πέτκος 6 (2), Τοπαλίδης 13 (2), Υποδηματόπουλος 2, Μπεγλόπουλος, Παπαβραάμ 3, Αβραμίδης 22 (7), Μακρόπουλος 16, Στρέπκος 16, Ζέρζης 8 (2).