Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 71-52 των Τιτάνων Δράμας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ξεπέρασε τον σκόπελο του κακού επιθετικά τρίτου δεκαλέπτου κι έφτασε σε μία νίκη η οποία και μαθηματικά του εξασφαλίζει την παραμονή  για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στην Α2.

Μετά από ένα αναγνωριστικό και ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα και με ένα σερί έξι πόντων προηγήθηκε με 12-7 στο 6’ 13”, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους οκτώ πόντους (17-9) στο 8’ 34” με τους Τιτάνες Δράμας να μένουν χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός πεδιάς για 4’ 39” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-11 υπέρ του γηπεδούχου.

Στο 14’ 42” οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου έφτασαν τη διαφορά στους δεκαέξι πόντους (33-17) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-30 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Κακός επιθετικά ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος, ωστόσο η άμυνα του επέτρεψε να διατηρήσει το προβάδισμά του και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 52-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος ανέκτησε την παραγωγικότητά του, στο 23’ 14” έφτασε τη διαφορά στους δεκαοκτώ πόντους (58-40), ενώ 2’ 11” πριν τη λήξη έσπασε και το φράγμα των είκοσι (67-47), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 71-52.

Διαιτητές: Ηλιόπουλος – Κομνηνόπουλος.

Δεκάλεπτα: 19-11, 43-30, 52-40, 71-52.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 2, Τελίδου 13 (1), Χρυσοστομίδου 17 (1), Ζουγκουρίδου 5 (1), Ντριστέλλα 11, Γκοτζαμάνη, Λάππα 4, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 2, Καρατάσιου 11 (2), Παντζιάλα 2, Γκρίτζαλη 2.

ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Καγιάογλου): Τερτλίδου 4, Μαραγκού 3, Καριώτη, Σαμουλαδά 11 (1), Ντελή 9, Παπαδά 5, Μαμαλίκατζη 13 (1), Καρατζά 7, Βαρσάμη, Κολοκυθά, Κοσκερίδου.