Με νίκη συνέχισε την εκπληκτική της πορεία η Καστοριά, καταβάλλοντας με 80-70 τον Πολύγυρο και φτάνοντας στις πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Το Αγρίνιο, από τη δική του πλευρά, επανήλθε στις επιτυχίες περνώντας από την Κατερίνη με το 73-64 επί του Πιερικού Αρχελάου. «Σοκ» προκάλεσε στον Ερμή Λαγκαδά το Ανατόλια, κερδίζοντας με 73-72 σε ένα συγκλονιστικό φινάλε. Στο ντέρμπι της τρίτης θέσης, το Πευκοχώρι κέρδισε με 87-81 στην Αγιά τον Ερμή.

ΑΣ Καστοριάς – ΑΟ Πολύγυρου 80-70
Στο «5 στα 5» έφτασε η Καστοριά, η οποία εκμεταλλευόμενη την ήττα του Ερμή Λαγκαδά στο Ανατόλια, έμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με το 80-70 επί του Πολυγύρου. Από νωρίς, οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου έφεραν το ματς σε γρήγορο ρυθμό, με την ομάδα από την Χαλκιδική να ανταποκρίνεται για ένα δεκάλεπτο (28-22) και στο ημίχρονο να δείχνει πως είχε ελπίδες (44-35). Η Καστοριά, αρκέστηκε στο να κρατήσει το προβάδισμά της σε αυτά τα επίπεδα και να πανηγυρίσει μία νίκη, που επιβεβαιώνει για ακόμη μία φορά τις υψηλές της επιδιώξεις.

Δεκάλεπτα: 28-22, 44-35, 63-50, 80-70.

Καστοριά (Σούλιος):Κυριακόπουλος 17(3), Απιδόπουλος, Ματενίδης 1, Μπέγος, Ελευθεριάδης 12, Χότζα, Τερσενίδης 3(1), Τασιούδης 1, Τεπετίδης 7(1), Αντωνιάδης 8, Μπένας 17, Τσότσος 14(1).
Πολύγυρος (Παπαδόπουλος-Πεγιάς):Πιπιλιάρης 18(2), Ζαγορίτης, Πετρίδης 7(1), Παπασαραφιανός 2, Αράπης 7(1), Βούλγαρης 8(2), Χρηστίδης, Ακριτίδης 2, Νουκάρης 17(2), Νησιώτης 2, Νίκιτς 7.

ΓΣ Ερμής Αγιάς – ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου 81-87
Το Πευκοχώρι πιστοποίησε την ανοδική του πορεία, περνώντας από την Αγιά με 87-81 επί του Ερμή. Ο αγώνας βρισκόταν σε ισορροπία, ώσπου με επιμέρους σκορ 6-16 από το 23-22 υπέρ των γηπεδούχων, η Ευρώπη πήρε προβάδισμα στα πρόθυρα του διψήφιου νούμερου (29-38 στο 15′), για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 38-44. Η απόσταση έφτασε μέχρι και στο +15 υπέρ της (52-67 στο 25′), αλλά με γενναία αντεπίθεση ο Ερμής μείωσε σε διαφορά τριπόντου, με 52″ να απομένουν (81-84). Με 1/2 βολές αρχικά κι ένα ακόμη καλάθι στο 10″, το Πευκοχώρι «καθάρισε» το ματς.

Δεκάλεπτα: 18-21, 38-44, 65-70, 81-87

Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Βαβάτσικος 19(1), Τσαμπαλής 7(1), Ντάλος 3, Τριανταφύλλου 10(1), Αγαπίου, Νταλός, Μηλιώνης 8(2), Χαλκιάς 2, Κόμματος 14 (2), Περρωτής 18, Γούλας
Ευρώπη (Καραμανλής): Αμπατζίδης 1, Μητσάκης 16(3), Λεμονάκης 2, Μουρατίδης 22(2), Μαυρίδης 7(1), Γαρέζος 12(2), Καραϊσκάκης, Καραθανάσης, Κιγμέτογλου 17 (1), Σταύρου 10(2), Μάρκου, Βαϊντερλής

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΚΣ Γέφυρας 62-63 (60-60 κ.α.)
Με εκπληκτική εμφάνιση, ιδίως στο αμυντικό κομμάτι, η Γέφυρα πέρασε από το Μεσολόγγι, με 63-62 στην παράταση κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη. Μετά το 18-27 του πρώτου δεκαλέπτου υπέρ των φιλοξενούμενων, ο αγώνας κινήθηκε σε απόλυτη ισορροπία, φτάνοντας στο έξτρα πεντάλεπτο (60-60). Σε ένα διάστημα, όπου αμφότερες οι πλευρές σκόραραν… με το σταγονόμετρο, η ομάδα που έμελλε να «χαμογελάσει» θα ήταν η Γέφυρα, φτάνοντας επίσης στο ρεκόρ 3-2.

Δεκάλεπτα: 18-27, 39-42, 51-51, 60-60, 62-63

Χαρίλαος Τρικούπης (Ζωντός):Ιωάννου 15 (4), Βουρνάς, Τοπουζίδης 11 (3), Μουράτογλου 2, Σταυρόπουλος, Παπαρέγκας 10 (1), Γεωργιάδης 5 (1), Μουρίκης 2, Ψάλτου 17
Γέφυρα (Τουλούμης):Δανάκης 16 (1), Βάσκος 4, Κολοκοτρώνης, Δέτσικας, Μυλωνίδης 15, Βογιατζής 14 (3), Ταραμάς 4, Μπίσκας 7 (1), Καρούζος 3.

ΧΑΝΘ – ΑΠΣ Αίας Ευόσμου 68-60
Στη δεύτερη φετινή της επιτυχία έφτασε και η ΧΑΝΘ, με το 68-60 επί του Αίαντα Ευόσμου. Όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τη διαφορά σχεδόν στους 20 πόντους, στη λήξη του εικοσαλέπτου (43-24). Η χαλάρωσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο, έφερε δραματικά μείωσή της (51-45), αλλά κατάφεραν τουλάχιστον να διατηρήσουν αυτή την απόσταση και να μην ανησυχήσουν στο φινάλε, με τον Αίαντα πλέον να καλείται σε μία πολύ δυναμική αντίδραση, αφού δεν έχει νίκη σε πέντε ματς.

Δεκάλεπτα: 21-9,43-24, 51-45,68-60

Χ.Α.Ν.Θ. (Νικολαϊδης):Ιορδάνογλου, Αμπατζάς13(1), Βλάχος 8(1), Σταματέλος 3(1),Ελευθεριάδης 7,Ζιάκας, Ερμείδης 1794),Παπαχρήστου 10(2),Λευκαδίτης 10(2), Φυλακτός
Αίαντας Ευόσμου (Μπεχλιβάνης):Αμούτζιαςν 4, Τσιμπής, 2, Καβής 3, Δεληγιάννης 13(1),Τσιακλαγκάνος, Σπύρας, Καραμανώλης 11(1),Δεμερτζής 8(2),Σικαλίδης 17(2),Κοκούρης 2

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά 73-72
Τρομερή νίκη επί του Ερμή Λαγκαδά πέτυχε με 73-72 το Ανατόλια, αντέχοντας στο φινάλε. Από την αρχή του αγώνα, το σύνολο του Πέτρου Γκαϊτατζή είχε τα ηνία της αναμέτρησης και όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση βολής (57-55 στο 33′), τότε κατάφεραν με επιμέρους σκορ 8-2 στα επόμενα τέσσερα λεπτά να πάρουν ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο. Με ηγέτη τον Ακεψιμαΐδη και τρίποντό του στα 25″ πριν τη λήξη, ο Ερμής μείωσε σε 69-68, ενώ στα 12″ πριν την εκπνοή, ο ίδιος αστόχησε σε βολές για σουτ τριών πόντων, με το σκορ στο 71-68. Ο Τριανταφυλλίδης αρχικά και ο Ακεψιμαΐδης αμέσως μετά, ευστόχησαν στα επόμενα ζευγάρια βολών, για να διαμορφωθεί το τελικό 73-72 και να «χαμογελάσει» στο τοπικό ντέρμπι το Ανατόλια.

Δεκάλεπτα: 16-12 , 39-33, 55-47, 73-72

Ανατόλια (Γκαϊτατζής):Ζαφειρούδης, Πρωτουλης 9, Βρεττας, Σιώπης 15 (1), Γαλανιδης 12 (1), Τριανταφυλλιδης 9 (1), Συμεωνιδης 6 , Αζιζης, Σταματογιαννης 6, Βεργίνης 14, Τζουβάρης 2, Γραβανης
Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης):Καϊκλής, Ράπι, Μέλλιος, Ακεψιμαϊδης 22 (4), Μάρουσιτς 11, Νώτης 8, Παρίτσης 5 (1), Πιλκούδης 2, Σπουργίτης, Ελευθεριάδης 7 (1), Κανταρκός 15

ΑΣ Καρδίτσας – ΣΑ Στρατωνίου 81-68
Έχοντας ως «όπλο» την άμυνά της, η Καρδίτσα ξεπέρασε με 81-68 το «εμπόδιο» του Στρατωνίου. Η ανασταλτική της λειτουργία θα έκανε τη διαφορά, όταν μετά το 42-40 του ημιχρόνου επέτρεψε μόλις 4 πόντους στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα να επέλθει υπέρ της διαφοράς οκτώ πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-44). Το σκορ αυτό, έδωσε «ώθηση» στους Θεσσαλούς, που ήταν «υπερηχητικοί» στο τελευταίο δεκάλεπτο και σταμάτησαν το σερί νικών του Στρατωνίου, επιστρέφοντας παράλληλα στα θετικά αποτελέσματα.

Δεκάλεπτα: 19-23, 42-40, 62-54, 81-68

ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης): Σκόρδας 2, Δογρανλής, Κουρέπης, Λάκκας 8, Μαυρογιάννης 18, Παππάς Κ. 5(1), Πανταζής 5(1), Καμαριώτης 10(1), Παπαδόπουλος 12, Τριχόπουλος 11(2), Θέος 3, Παππάς Γρ. 7(1)
Στρατώνι (Χατζούλης): Κελεσίδης 5(1), Πολιτόπουλος 5, Συμεών, Δελίδης 15(3), Σαμαράς 4, Ζυγούρας, Γρηγοριάδης, Θωμαΐδης 4, Σουτζόπουλος 15(1), Δασκαλόπουλος 20(1)

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας – ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης 63-65
Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Ασπίδα Ξάνθης, η οποία επικράτησε στο «νήμα» με 65-63 επί του Φιλίππου Βέροιας. Μετά το 20-13 του πρώτου δεκαλέπτου, οι Ακρίτες βρήκαν τα πατήματά τους και με εξαιρετική απόδοση στις δύο πλευρές του παρκέ, βρέθηκαν προηγούμενοι στην ανάπαυλα με «αέρα» επτά πόντων (26-33). Το σκηνικό άλλαξε ξανά και οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα πήραν ξανά «κεφάλι» με 55-46 με την πάροδο 30 λεπτών, αλλά η Ασπίδα είχε τα ψυχικά αποθέματα, για να επανέλθει και να ισοφαρίσει αρχικά σε 60-60, τρία λεπτά πριν τη λήξη. Ένα σερί 0-5 στα επόμενα δύο λεπτά θα έδινε ουσιαστικά και την νίκη, αφού μετά το τρίποντο του Φιλίππου, εκείνη άντεξε και πήρε ένα μεγάλο «διπλό», που την φέρνει στο ρεκόρ 2-3, ενώ είχε ξεκινήσει με τρεις σερί ήττες την χρονιά.

Δεκάλεπτα: 20-13, 26-33, 55-46, 63-65

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας):Πάρος 6, Τσούκας 23 (3), Βάλλιος 10 (3), Παπαδόπουλος Ν., Γεωργιάδης 2, Σιόλογκας 13, Θεοδωρίδης 8, Σταυριανίδης 1, Παπαδόπουλος Νίκος του Σάββα
Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης):Μασμανίδης, Παπαδάκης 2, Γρούδος, Στεφανίδης 5 (1), Καραμπίνης, Τσιαβές 8 (1), Κουτσογιάννης 19, Ασημάκης 16 (2), Παπαθανασίου 4, Μανδαλάκης 6 (2), Πετς 5 (1).