Του Γιώργου Κούβαρη

Ναι! Αυτός είναι ο εξάστερος! Αυτός είναι ο Παναθηναϊκός που ονειρεύονται να βλέπουν οι φίλοι της ομάδας! Η μέχρι πριν από δύο μήνες απαξιωμένη ομάδα, έφτασε στο σημείο να μετράει έξι συνεχόμενες νίκες (εκ των οποίων οι τέσσερις εκτός έδρας), να παίζει φοβερό μπάσκετ και να βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στα προημιτελικά της EuroLeague.

Με δύο νίκες στα δύο παιχνίδια που ακολουθούν στο ΟΑΚΑ με Ρεάλ Μαδρίτης και Μπουντούτσνοστ, οι «πράσινοι» θα βρεθούν στα playoffs και θα μπορούν να κοιτάξουν μέχρι και την 6η θέση της κατάταξης! Κι όλα αυτά χάρη στον φοβερό και τρομερό Νικ Καλάθη! Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πιστοποίησε με τον πλέον εμφατικό τρόπο ότι είναι ο καλύτερος πλέι μέικερ της Ευρώπης. Τελεία και παύλα! Όμως και πάλι έχασε στο… τσακ το triple double έχοντας 27 πόντους, 14 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη στα 39 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ!

Ο Παναθηναϊκός μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να τα βρήκε σκούρα στην άμυνα, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα ήταν… ο παλιός, καλός, Ευρωπαίος εξάστερος! Το 51-36 αποτυπώνει στο έπακρον τα όσα συνέβησαν στην Ιταλία, όπου οι «πράσινοι» συνέχισαν να πηγαίνουν με… σπασμένα φρένα στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Άμυνα που τσάκιζε κόκαλα σε κάποια στιγμές του αγώνα και οι οποίες έφεραν και το εύκολο καλάθι στο ανοικτό γήπεδο. Ό,τι χρειαζόταν για να φτάσει στην τεράστια νίκη η οποία τον στέλνει ακόμα πιο κοντά στα playoffs της φετινής EuroLeague.

Και φυσικά δεν ήταν μόνο ο Καλάθης εκείνος που έλαμψε στο ματς! Είχε την μεγάλη βοήθεια των Λάνγκφορντ, Κιλπάτρικ, Γκιστ και Κιλπάτρικ, με τους τέσσερις Αμερικανούς να βάζουν την υπογραφή τους στο ματς!

Η πρώτη επιλογή του Ρικ Πιτίνο ήταν να ρίξει πάνω στον Μάικ Τζέιμς τον Σον Κιλπάτρικ και όχι τον Νικ Καλάθη, ο οποίος είχε αναλάβει δράση στο σκοράρισμα! Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε τους επτά από τους εννέα πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, σε ένα ματς που ήταν κλειστό στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Μίτσοφ ήταν εκείνος που έκανε μεγαλύτερη… ζημιά στην «πράσινη» άμυνα με τα περιφερειακά του σουτ και να βοηθήσει την ομάδα του να προηγηθεί με 12-11 στο 4′.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν ένα επιμέρους 6-1 και πήραν τα ηνία στο σκορ (13-17) ενώ έστειλαν τον δείκτη του σκορ και στο +6 (17-23) λίγο πριν από το της πρώτης περιόδου (20-23). Ο Μάικ Τζέιμς είχε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ ο αρχηγός των «πρασίνων» εκείνος που είχε πάρει όλον τον Παναθηναϊκό στις πλάτες του.

Το κρεσέντο του Καλάθη συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, με τον ίδιο να ποστάρει τα κοντύτερα γκαρντ της Αρμάνι ενώ έβρισκε σκορ και με τα αγαπημένα του runner layups. Ο Πιτίνο έκανε rotation σε όλες τις υπόλοιπες θέσεις, αλλά ο Καλάθης παρέμενε… σταθερά στην πράσινη πεντάδα. Ο Λάνγκφορντ έδινε επιθετικές «ανάσες» αλλά το μεγάλο πρόβλημα ήταν στην άμυνα. Ο Κουζμίνσκας έκανε την μεγαλύτερη «ζημιά» στον Παναθηναϊκό έχοντας στο πρώτο ημίχρονο 12 πόντους με 2/4 σουτ και 7/7 σουτ, ενώ ο Μάικ Τζέιμς είχε άλλους 12 πόντους με 2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/4 βολές.

Βέβαια η Αρμάνι είχε επιχειρήσει 28 σουτ εντός παιδιάς (7/14 δίποντα, 5/14 τρίποντα) ενώ είχε «κατασκηνώσει» στη γραμμή των βολών έχοντας 18/20 έναντι μόλις… 6/8 του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» είχαν με τη σειρά τους 13/23 δίποντα και 4/11 τρίποντα, με τον Καλάθη να μετράει στο πρώτο μισό 17 πόντους με 7/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να ήταν πιο προσεκτικός και να είχε καλύτερη τύχη στο πρώτο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε προηγηθεί με 33-39 ύστερα από τρίποντο του Κιλπάτρικ ωστόσο δεν… πρόλαβε να χαρεί την διαφορά. Στην αμέσως επόμενη επίθεση η Αρμάνι πραγματοποίησε ένα 5-0 (τρίποντο του Τζέιμς και φάουλ εκτός φάσης στον Κουζμίνσκας ο οποίος είχε 2/2 βολές) το οποίο έγινε και 7-0 με το σκορ να γίνεται 40-39.

Ήταν το σημείο που η Αρμάνι έμοιαζε να κρατάει το Momentum στα χέρια της, κάτι που αποτυπώθηκε με το τελευταίο σουτ του ημιχρόνου, με τον Τζέρελς να ευστοχεί σε τρίποντο για το 47-44 της Αρμάνι στο πρώτο μισό του ματς. Εκτός του Καλάθη, ξεχώρισαν επίσης οι Λάνγκφορντ (8π., 2/3τρ., 2/4β.) και Γκιστ (8π., 3/4δίπ, 2/2β.) οι οποίοι με τη σειρά τους πρόσφεραν πολλά στην «πράσινη» επίθεση που κρατούσε την ομάδα μέσα στο ματς.

Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με την Αρμάνι να έχει το προβάδισμα με 64-61 στο 25′.

Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν μπορούσε να μαντέψει το εκπληκτικό finish που θα έκαναν οι «πράσινοι» στην τρίτη περίοδο! Συγκεκριμένα πραγματοποίησαν ένα σερί 11-0 με τους Καλάθη και Λάνγκφορντ να δίνουν ρεσιτάλ και να στέλνουν τον δείκτη του σκορ στο +8 με τη λήξη του δεκαλέπτου (64-72).

Και όμως. Υπήρχε… μπόλικη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση και την ίδια ένταση στην άμυνα με αποτέλεσμα να γίνει το απόλυτο αφεντικό του ματς και να στείλει την διαφορά και στους 15 πόντους! Εκεί… όλα τελείωσα, ειδικά από τη στιγμή που ανάγκαζαν τους παίκτες της Αρμάνι σε 9/33 τρίποντα και 12 λάθη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Αρχικά χάρη στην εξαιρετική του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία έφερε εύκολα καλάθια στην επίθεση με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει ο Παναθηναϊκός το επιμέρους 51-36! Επίσης είχε υψηλό ποσοστό στα τρίποντα (10/23), πήρε τα ριμπάουντ (36-32) και είχε περισσότερες ασίστ (21-16).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Νικ Καλάθης και ξερό ψωμί! 27 πόντοι με 12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 14 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη σε 39 λεπτά! Την φοβερή τριάδα συμπλήρωσαν οι Λάνγκφορντ (17π., 5ριμπ., 3ασ.) και Τόμας (15π., 5ριμπ.)

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Γκιστ (12π., 5ριμπ.) και Κιλπάτρικ (11π., 3/7τρ.) έδωσαν σημαντικές λύσεις σε κρίσιμα σημεία.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Όμιτς και Μπερνς δεν βοήθησαν καθόλου την Αρμάνι μέσα στις δύο ρακέτες.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 13-0 σερί με το οποίο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός το -3 (64-61 στο 36′) σε +10 (64-74 στο 31′)

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή τάπα του Γιώργου Παπαγιάννη στον Νεμάνια Νέντοβιτς στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με την οποία έστειλε τη μπάλα στον… πάγκο του Παναθηναϊκού.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Πράσινο ψεγάδι το 64% στις βολές με 9/14. Η Αρμάνι το 27% στα τρίποντα, τα 12 λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ.

Διαιτητές: Γκαρσία, Γιόβτσιτς, Καρτάλ.

Δεκάλεπτα: 20-23, 47-44, 64-72, 83-95.

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 16 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Μίτσοβ 11 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ταρτσέβσκι 8, Νέντοβιτς 8 (0/5 τρίποντα), Κουζμίνσκας 17 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νάναλι 12 (1/6 τρίποντα), Μπερνς 2, Μπρουκς 4, Τζέρελς 5 (1), Όμιτς.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 15 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 17 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 12, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 11 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Λοτζέσκι, Καλάθης 27 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 17/34 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 22/24 βολές, 32 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ: 28/48 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 9/14 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη.

Πηγή: Gazzetta