Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 70-61 επί του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών στο Κλειστό γήπεδο του Σιδηροδρομικού Σταθμού σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Παρότι έκανε τα εύκολα δύσκολα στην τελευταία περίοδο, ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών με 71-60, παίρνοντας μία τεράστια νίκη από βαθμολογικής άποψης που τον φέρνει μία ανάσα από την επίτευξη του στόχου της παραμονής! Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα, η ομάδα της Κατερίνης έφτασε τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα έχοντας πλέον ρεκόρ 8-14 ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός ότι έχουν ήδη υποβιβαστεί, πάλεψαν σκληρά, όπως σε κάθε αγώνα άλλωστε, αλλά γνώρισαν την 21η ήττα τους σε 23 αναμετρήσεις.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Πιερικό Αρχέλαο να παίρνει προβάδισμα 7 πόντων στα πρώτα οκτώ λεπτά (18-11, 2′ και 04”) με τον Μέγα Αλέξανδρο όμως να απαντά με ένα 0-8 επιμέρους στα τελευταία δύο και να κλείνει το δεκάλεπτο ως οδηγός (18-19).

Στην 2η περίοδο, έγινε μεγάλη μάχη μέσα στο παρκέ από τους δυο μονομάχους δίχως να παίρνει κάποιος ένα μεγάλο προβάδισμα, με τον Πιερικό Αρχέλαο να βρίσκει λύσεις και πίσω από τα 6,75 και αλλά και με σουτ εντός πεδιάς και τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν τους περισσότερους πόντους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Σε αυτό το δεκάλεπτο πάντως, η ομάδα της Κατερίνης δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα από τον αντίπαλο και πήγε στα αποδυτήρια με οκτώ πόντους μπροστά (39-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος έβαλε τρίτη… ταχύτητα και διεύρυνε συνεχώς το προβάδισμά του, το έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους (54-40, 1′ και 35”) και εν τέλει κατάφερε να το κλείσει με +13 (57-44) και να αποβάλλει ένα μεγάλο κομμάτι της πίεσης από πάνω του.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι κόντεψαν από μόνοι τους να βγάλουν … τα μάτια τους, καθώς πέτυχαν μόλις 3 πόντους μέχρι και τα μισά περίπου του δεκαλέπτου, με την ομάδα από τα Γιαννιτσά να πραγματοποιεί ένα τρομερό 3-14 επιμέρους (60-58, 4′ και 26”), να μειώνει στους δύο και κάνει θρίλερ το φαινομενικά … εύκολο φινάλε. Ωστόσο, ο Πιερικός Αρχέλαος έμοιαζε αποφασισμένος να μην υποπέσει σε γκέλα, έπαιξε σκληρή άμυνα στα τελευταία λεπτά, βρήκε και μεγάλα σουτ και κατάφερε με πολύ “ιδρώτα” να φτάσει τελικά στην επικράτηση με 70-61!

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 18-19, 39-31, 57-44, 70-61.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ξηρομερίτης): Βαβατσιούλας 3, Χατζηαγοαράκης 3 (1), Ζησόπουλος 25 (6), Μαλαματίδης, Τζιοβάρας 8 (1), Μαρινόπουλος, Φανούλης 6 (1), Καλλιφατίδης 8 (1), Ζαρκανέλας 5, Κουπάντσης 11 (3), Παπαπέτρου 1.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών: Στοΐτσης 14 (1), Πέτσος 5, Χαλόφτης, Στεργίοπουλος 2, Ποζουκίδης 2, Παπαμανώλης 17 (2), Κουτρουλός, Παπαδόπουλος 5, Μόσχου 2, Παρτσαλάκης 6 (1), Χατζηλαμπρινός 4, Αχλατλής 4.