Ο Ζαφειράκης Νάουσας ηττήθηκε με 61-70 από τους Αετούς Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 24η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με όπλο την πολύ καλή αμυντική τους λειτουργία, οι Αετοί Βέροιας έλεγξαν το σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 14-21.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας ισορρόπησε στο δεύτερο δεκάλεπτο τον αγώνα, ωστόσο οι παίκτες του Ντάνη Τυριακίδη έκλεισαν το πρώτο του έχοντας διψήφια διαφορά πόντων και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 30-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Τούφα ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους, περιόρισαν την παραγωγικότητα των φιλοξενούμενων και μείωσαν σε 48-54.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να προσπαθεί να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και τους Αετούς Βέροιας να βρίσκουν τις απαντήσεις και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 61-70.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 48-54, 61-70.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 9 (1), Καπνάς 7, Μουρατίδης 7 (1), Τούφας 10 (1), Σιδηρόπουλος 2, Μώκας 2, Δίντσης 15 (1), Πράπας 8.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 7, Χρήστου, Κασάπης 3 (1), Παπαδόπουλος Δ., Γκεκόπουλος 21, Πάππου 2, Γαβριηλίδης, Χρυσάφης 7 (1), Χατζηχαρίσης 6 (1), Ιατρού 5, Ιωσηφίδης 19 (3).