Ο Πιερικός επικράτησε με 3-2 σετ της Καρδίτσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 23η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Πιερικός παραλίγο να εξελιχθεί σε αυτόχειρας, καθώς μετά την εύκολη επικράτησή του στα δύο πρώτα σετ, έχασε τα δύο επόμενα, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να κριθεί στο tie break, εκεί όπου με ανατροπή η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε να πάρει τους δύο βαθμούς και συ συνδυασμό με την ήττα, επίσης στο tie break, του Απόλλωνα Καλαμαριάς, να αυξήσει τη μεταξύ τους διαφορά αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στους οκτώ βαθμούς, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και πλέον του αρκούν δύο βαθμοί για να εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία.

Στο πρώτο σετ ο Πιερικός ξέφυγε από νωρίς στο σκορ (6-1 & 10-2), διαφορά την οποία διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκειά του κι έφτασε εύκολα στο 1-0 με 25-16 σε 17’.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες συμβάδισαν στους δέκα πρώτους πόντους (5-5), σημείο στο οποίο οι παίκτες του Κώστα Σαρρή έτρεξαν ένα 5-0 και ξέφυγαν με 10-5, δεν απειλήθηκαν στην συνέχεια και διευρύνοντας το προβάδισμά τους (16-10 & 20-12) κατέκτησαν το σετ με 25-16 σε 20’.

Το τρίτο σετ ανήκε στην Καρδίτσα, η οποία όντας από νωρίς μπροστά στο σκορ (2-7) διατήρησε το προβάδισμά της και το διατήρησε παρά την επιστροφή του γηπεδούχου (15-16), μειώνοντας σε 2-1 με 20-25 σε 22’.

Ένα σερί επτά πόντων από την πλευρά της φιλοξενούμενης μετέτρεψε το 3-2 σε 3-9, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει στην συνέχεια σε 10-12, αλλά δεχόμενη πέντε αναπάντητους πόντους (10-17) έχασε την επαφή στο σκορ με την Καρδίτσα να οδηγεί τον αγώνα στο tie break με 16-25 σε 17’.

Εκεί όλα έδειχναν ότι η φιλοξενούμενη θα πετύχει την ανατροπή, καθώς προηγήθηκε με 8-11 και 10-13, αλλά ο Πιερικός κέρδισε τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 14-13 και πήρε τη νίκη στην παράταση με 18-16 σε 25’.

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Χάνος.

Τα σετ: 25-16, 25-16, 20-25, 16-25, 18-16 σε 101’.