Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 71-80 από τον Πιερικό Αρχέλαου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 25η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, όπου οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη, ο Βατανιακός μπήκε φουριόζος και πήρε διαφορά οκτώ πόντων από το τέταρτο λεπτό, με τον Πιερικό Αρχέλαο να απαντά με προβάδισμα έξι πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν χέρι χέρι μέχρι και τριακοστό τρίτο λεπτό, σημείο στο οποίο ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε διαφορά εννέα πόντων, μία προίκα η οποία του έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Βατανιακό να προηγείται με 8-0 στο 3’ 10”, τον Πιερικό Αρχέλαο να σημειώνει τους πρώτους του πόντους στο 3’ 52” (8-3) και να ισορροπεί στην συνέχεια και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-14 υπέρ του Βατανιακού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος προηγήθηκε με 26-14 στο 10’ 57”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να τρέχει ένα σερί εννέα πόντων στο διάστημα μεταξύ 12’ 52” και 14’ 15” και να μειώνει σε 28-25. Στο 15’ 53” οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους τριάντα έναν πόντους, ενώ 3’ 01” πριν το ημίχρονο ο φιλοξενούμενος προηγήθηκε με 32-38. Ο Βατανιακός ισοφάρισε σε 41-41 στο 18’ 57” και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον φιλοξενούμενο να προηγείται με 42-43.

Κακό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, οι οποίες συναγωνίστηκαν η μία την άλλη στα λάθη, συμβάδισαν στο σκορ και η ολοκλήρωσή του βρήκε τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 58-61.

Οκτώ αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά του φιλοξενούμενου διαμόρφωσε το 62-71 στο 33’ 58”, ενώ στο 35’ 51” η διαφορά έφτασε στους δώδεκα πόντους (64-76). Ο Βατανιακός απάντησε με ένα σερί επτά πόντων μειώνοντας σε 71-76 στο 36’ 58”. Στον εναπομείναντα χρόνο, ωστόσο, δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι, με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 71-80.

Διαιτητής: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 21-14, 42-43, 58-61, 71-80.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης, Σιαπάκας, Λάλλας 15 (3), Γιαμούζης 2, Λιακόπουλος, Πόσιος, Μπαλαρμάς 16 (1), Τζήμας, Ακερμανίδης 6, Γαλανός 14, Μπίσμπας 18 (3), Γαζέτης.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος: Μπόζογλου 9 (1), Τσαϊτουρίδης 6 (2), Τζιοβάρας 8 (1), Φανούλης 2, Ζησόπουλος 14 (1), Καλλιφατίδης 16 (2), Ζαρκανέλας 16, Γιαλένιος, Κουπάντσης 9 (3).