Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 82-73 του Εργόναθλου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ φάσης των Play Offs της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εργόναθλος, ο οποίος είναι η τελευταία ομάδα που νίκησε την Κούπα στην έδρα της (στις 31 Μαρτίου 2018 με 55-56) έδειξε ότι μπορεί να επαναλάβει την περσινή του επιτυχία και να πάρει το πλεονέκτημα στην σειρά, καθώς ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 11-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΚουΠα Κιλκίς πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα, σημείωσε είκοσι έξι πόντους, ενώ ταυτόχρονα περιόρισε τον αντίπαλό της στους δεκατέσσερις και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 37-33.

Ιδιαίτερα παραγωγικές ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, όπου σημειώθηκαν συνολικά σαράντα τέσσερις πόντοι, με τους παίκτες του Θωμά Τσάτση να διευρύνουν το προβάδισμά τους και να προηγούνται με 61-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εργόναθλος ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά η γηπεδούχος διατήρησε το προβάδισμά της και πήρε τη νίκη με το τελικό 82-73.

Διαιτητής: Ελευθεριάδης – Ρούντσιος.

Δεκάλεπτα: 11-19, 37-33, 61-53, 82-73.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Πλάκα, Καπνίδης 12, Ποζίδης 19 (6), Σκάλε 9 (1), Ψωμιάδης, Υφαντίδης 4, Δαλαλέλης, Τσουλφαΐδης 4, Αραμπατζής 4, Μουστάκας 20 (1), Ιωαννίδης 10, Κώττης.

ΜΠΑΣ Εργόναθλος (Ακριτίδης): Μιχαλόπουλος, Δημητριάδης 6, Αρκούδας 19 (4), Κήρυκος 10, Δαμιανίδης 11, Μπερμπερίδης 12 (1), Τσιτουρούδης 10, Κουσιδώνης 5, Νάτσιος, Πεχλιβανίδης.