Ο Αετός Κιλκίς ηττήθηκε με 60-76 από την Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 25η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η Αλεξάνδρεια κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 13-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και προηγήθηκε στη λήξη του με 27-38.

Ανάλογη με του πρώτου ημιχρόνου ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Αετό Κιλκίς να παραμένει ανταγωνιστικός, αλλά την Αλεξάνδρεια να καταφέρνει να ανοίξει ακόμα περισσότερο τη μεταξύ τους ψαλίδα με το σκορ να διαμορφώνεται σε 41-58.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Αποστόλου ισορρόπησαν το παιχνίδι, ωστόσο δεν απείλησαν την Αλεξάνδρεια, η οποία διαχειρίστηκε το προβάδισμά της κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 60-76.

Διαιτητέςς: Ελευθεριάδης – Ρόντσιος.

Δεκάλεπτα: 13-18, 27-38, 41-58, 60-76.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Παπαγεωργίου 3, Κιουσές 7 (1), Νταμοτσίδης, Γκιζέλης 10 (1), Φιλιππίδης 3, Βαϊτσούδης 12, Ιατρού 5, Κόγιας 6, Βακουφτσής 2, Μαργαριτίδης, Γκρέκος, Αμοιρίδης.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας: Μπαλιάκας 13 (1), Αβραμίδης 4, Σιδηρόπουλος 21 (3), Ευθυμιόπουλος, Παπαγερίδης 9, Καρκάρας 9, Πρόιος 4, Καραγιάννης 8, Κεσίδης, Μπίσκας 8.