Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 83-75 απέναντι στους Πάνθηρες στο Κλειστό γήπεδο του Σταθμού στον αγώνα για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση όπου και οι δύο ομάδες έπαιξαν υπέροχο μπάσκετ και κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού μέχρι και τη λήξη, ο Πιερικός Αρχέλαος που καιγόταν για τη νίκη, ήταν ανώτερος και νίκησε δίκαια με 83-75 τους συμπολίτες Πάνθηρες. Οι γηπεδούχοι με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα έκλεισαν τη σεζόν με 10 νίκες και 14 ήττες, τερματίζοντας στην 10η θέση της βαθμολογίας και υποβιβάζονται μόνο εάν δύο από τις τρεις ομάδες της Ένωσης στην Γ’ Εθνική (Εύαθλος, Μελίκη και ΑΟΚ Βέροιας) γνωρίσουν τον υποβιβασμό.

Στην αντίπερα όχθη, οι Πάνθηρες τερμάτισαν στην 9η θέση του πίνακα και θα βρίσκονται ακόμα υπό κίνδυνο, φυσικά μόνο εάν υποβιβαστούν και οι τρεις παραπάνω ομάδες από το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Πάνθηρες πήραν προβάδισμα 0-3 στα πρώτα 12 δευτερόλεπτα, ωστόσο από κείνο το σημείο και μετά είδαν τον Πιερικό να τους προσπερνά και να ηγείται του σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου.  Οι “ασπρόμαυροι” ανέβαζαν συνεχώς το προβάδισμά τους, το έφτασαν στο +12 (25-13, 8′ 11″) και +13 (31-18, 9′ 29″) και εν τέλει έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά έντεκα πόντων (31-20).

Στην δεύτερη περίοδο, το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Πιερικό να διατηρεί ένα προβάδισμα ασφαλείας για το μεγαλύτερο διάστημα, μέχρι οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στους έξι (41-35) ένα λεπτό πριν πάνε αμφότεροι στα αποδυτήρια. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο τελευταίο λεπτό και με ένα σερί 7-1 έκλεισαν το ημίχρονο με +12 (48-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πιερικού μπήκαν με … πατημένο το πόδι στο γκάζι και πήραν προβάδισμα 18 πόντων (60-42, 24′ 51″) και (63-45, 25′ 29″) όμως οι Πάνθηρες έδειξαν να μην εγκαταλείπουν το ματς, ροκάνιζαν σιγά σιγά τη διαφορά και την έριξαν μέχρι και τους εννέα, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου (69-60).

Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες έπαιξαν σκληρή άμυνα κάτι που το αποδεικνύει το γεγονός ότι για 3,5 περίπου λεπτά ήταν άποντες! (από το 33′ 49″ έως το 37′ 10″)! Ο Πιερικός Αρχέλαος προσπαθούσε να καθαρίσει με την υπόθεση νίκη, όμως ο αντίπαλός του ήταν “σκληρό καρύδι” και έκανε θρίλερ το φινάλε μειώνοντας στους τέσσερις (79-75) μισό λεπτό πριν τη λήξη του ματς. Οι γηπεδούχοι όμως έδειξαν ψυχραιμία στο τέλος και σκοράροντας από τη γραμμή των ελευθέρων βολών κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 83-75!

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 31-20, 48-36, 69-60, 83-75.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ξηρομερίτης): Καλλιφατίδης 7 (1), Χατζηαγοράκης 10 (2), Ζησόπουλος 27 (3), Σκρέτας 6, Μαλαματίδης, Τζιοβάρας 17 (2), Παπαπέτρου 3 (1), Φανούλης 2, Βαβατσιούλας, Ζαρκανέλας 8, Κουπάντσης 3, Γκατζάς.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Ιορδανίδης, Καζαντζανίδης, Πολυχρόνης 5 (1), Κωνσταντόπουλος 1, Μπούσμπουρας 10 (1), Αδαμόπουλος 4, Ψαρρού 13 (1), Λόγυρος 39 (2), Κεσεσίδης 1, Χρυσάφης, Σταυριανίδης, Κουτσικάς 2.