Ο Βατανιακός επικράτησε με 69-75 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 26η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Εντυπωσιακά μπήκε στον αγώνα ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών, ο οποίος κατάφερε να σημειώσει είκοσι έναν πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και να προηγηθεί του Βατανιακού με 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη βελτιώθηκαν τόσο στην άμυνα, όπου δέχτηκαν μόλις οκτώ πόντους, όσο και στην επίθεση σημειώνοντας είκοσι έξι και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 29-41.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το σκορ να διαμορφώνεται στην ολοκλήρωσή του σε 46-57.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Νίκου Κοτλέα να μειώνουν μεν τη διαφορά, να μην καταφέρνουν δε να το πετύχουν σε επίδεδο που θα τους επέτρεπε να μπουν για τα καλά στη διεκδίκηση του ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 69-75 υπέρ του Βατανιακού.

Διαιτητές: Μητώνας – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 21-15, 29-41, 46-57, 69-75.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κοτλέας): Στοΐτσης 33 (5), Πέτσος 8, Σατραζάνης 7 (1), Ποζουκίδης 2, Παπαμανώλης 2, Κουτρουλός 3 (1), Μόσχου 10, Αχλατλής, Χατζηλαμπρινός, Τσιτερίδης 4.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Λάλλας 4 (1), Μαρμαρίδης, Γιαμούζης 11 (3), Λιακόπουλος, Μεσκούρης 8, Μπαλαρμάς 16, Τζήμας, Ακερμανίδης 9, Γαλανός 7 (1), Μπίσμπας 19 (1), Γαζέτης 1.