Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 48-55 από την Πυλαία, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο ΠΙερικός Αρχέλαος πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση, απέναντι σε μία εκ των διεκδικητριών της ανόδου, σε μία αναμέτρηση με πάθος και δυνατές μονομαχίες, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκειά της, ωστόσο η εμπειρία της Πυλαίας ήταν αυτή που έγειρε την πλάστιγγα της νίκης προς την πλευρά της και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαος να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά, στην συνέχεια να παίρνει την σκυτάλη η Πυλαία και η ολοκλήρωσή του βρήκε τη φιλοξενούμενη να προηγείται με 16-18.

Επτά αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά της Πυλαίας στο διάστημα μεταξύ 11’ 38” και 13’ 33” διαμόρφωσε το σκορ σε 19-25. Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου απάντησαν με ένα επιμέρους 10-2 για το 29-27 στο 17’ 33” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 31-33 υπέρ της φιλοξενούμενης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 35-33, κρατώντας ταυτόχρονα χωρίς σκορ την Πυλαία με 4’ 57”. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο με τον Πιερικό Αρχέλαο να βρίσκεται μπροστά με 42-40.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης, με τις δυνατές άμυνες να πρωταγωνιστούν και τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι ο Πιερικός Αρχέλαος, με την εμπειρία της φιλοξενούμενης ομάδας να μιλάει στα τελευταία δύο λεπτά (47-49) και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 48-55.

Διαιτητές: Δημουλάς – Αγαγιώτου.

Δεκάλεπτα: 16-18, 31-33, 42-40, 48-55.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Κιολέογλου, Τελίδου 22, Χρυσοστομίδου 8, Ζουγκουρίδου, Ντριστέλλα 3, Γκοτζαμάνη, Λάππα, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 10, Καρατάσιου 3 (1), Παντζιάλα, Γκρίτζαλη.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Πουλάκη, Σταμπή 3 (1), Αρσένογλου, Κατσαμούρη 8, Τσαμπούρη 2, Καραμπατζάκη 22, Τσιανάκα Α., Φλώρου 20, Πλουμπή, Τσιανάκα Ε.