Η Αλεξάνδρεια επικράτησε με 63-60 των Αετών Βέροιας, στο Κλειστό Γυμναστήριο 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ φάσης των Play Offs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Αλεξάνδρεια ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο, περιόρισε τους φιλοξενούμενους στους δέκα πόντους και προηγήθηκε με 15-10 στην ολοκλήρωσή του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στους Αετούς Βέροιας, οι οποίοι σημείωσαν είκοσι τρεις πόντους και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 28-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος κατάφερε ξανά να περιορίσει την παραγωγικότητα των παικτών του Ντάνη Τυριακίδη, να ανακτήσει το προβάδισμα και ολοκληρώσει την περιόδο με το υπέρ της 47-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με την Αλεξάνδρεια να παίρνει τη νίκη με το τελικό 63-60 και να διατηρεί το πλεονέκτημα έδρας στη μονομαχία των δύο ομάδων της Ημαθίας για την πρόκριση στον τελικό.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Ντόγκας.

Δεκάλεπτα: 15-10, 28-33, 47-43, 63-60.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας: Μπαλιάκας 2, Αβραμίδης 9 (3), Σιδηρόπουλος 21 (3), Ζήσιος, Κεσίδης, Παπαγερίδης 8, Καρκάρας 15 (2), Πρόιος, Καραγιάννης, Χερκελετζής 6 ,Μπίσκας 2.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης, Χρήστου, Κασάπης 4, Παπαδόπουλος Δ. 6 (2), Γκεκόπουλος 14, Πάππου 4, Χρυσάφης 3 (1), Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι., Χατζηχαρίσης 8 (2), Ιατρού 4, Ιωσηφίδης 17 (3).