Η Αριδαία επικράτησε με 71-67 των Ίκαρων Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ φάσης των Play Offs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Αριδαία μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, κι όντας ιδιαίτερα παραγωγική προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 23-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στους Ίκαρους Γιαννιτσών, οι οποίοι κατάφεραν στο τέλος του ημιχρόνου να φέρουν το σκορ σε πλήρη ισορροπία και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας ισόπαλες στους τριάντα τέσσερις πόντους.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την Αριδαία να το ολοκληρώνει μπροστά στο σκορ με 52-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος διατήρησε το προβάδισμά της, παρουσιάστηκε ψύχραιμη και εύστοχη στις ελεύθερες βολές στο φινάλε του αγώνα και πήρε τη νίκη με το τελικό 71-67.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Εκίζογλου.

Δεκάλεπτα: 23-15, 34-34, 52-49, 71-67.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης, Κανονίδης, Πέτκος, Τοπαλίδης 16, Νταούτι, Μπεγλόπουλος 2, Παπαβραάμ 5 (1), Αβραμίδης 16 (3), Κληντσάρης 9 (1), Μακρόπουλος 8, Στρέπκος 13, Τερζής 2.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Μαλλιάρης 3, Χαραλαμπίδης 14, Ελευθεριάδης 13, Μπογδάνης 9 (2), Μαυρόπουλος 7 (1), Πολυχρονίδης 8 (2), Ουστάλλι, Καρυπίδης, Υφαντίδης 7 (1), Βουζίνας 6 (1).