Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 66-62 από την Ολύμπια Λάρισας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε με 17-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ισορρόπησε το παιχνίδι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 31-38 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ολύμπια Λάρισας ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε 48-50.

Η γηπεδούχος ήταν ανώτερη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 66-62.

Διαιτητές: Γιαννούλης  – Μπουγλός.

Δεκάλεπτα: 17-23, 31-38, 48-50, 66-62.

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λότφι): Μιχαηλίδου 5 (1), Μοδέα, Κλεισιάρη, Σουλιώτη 19 (1), Τσιούρβα, Λιάσκου 4, Σκαρλή 11 (2), Μαργαρίτη, Κουτσούνουρη 16 (1), Μπενέκη 11, Τέλλιου, Ζαχαρία, Μαργαρίτη.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Κιολέογλου, Τελίδου 25 (1), Χρυσοστομίδου 19 (2), Μάντζου, Καρανικόλα, Γκοτζαμάνη, Λάππα 4, Μπαγκλαρίδου 10, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 4, Παντζιάλα, Γκρίτζαλη.