Με 2-0 επικράτησαν τα Μετέωρα του υποβιβασμέου Απόλλωνα Μακρυχωρίου στην τελευταία αγωνιστική για το φετινό πρωτάθλημα με την ομάδα της Καλαμπάκας να τερματίζει στην 4η θέση του 4ου ομίλου και να πετυχαίνει μία από τις μεγαλύτερες διακρίσεις σε Εθνική κατηγορία στην ιστορία της.

Στο καθαρά ποδοσφαιρικό κομμάτι το παιγνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο ποδόσφαιρο. Τα Μετέωρα ποιοτικά ήταν ανώτερα και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μία μόλις φορά κι αυτή στις καθυστερήσεις.

Το γκολ που έκρινε το παιγνίδι το σημείωσε ο Μαρούδας στο 15’ όταν ύστερα από πάσα του Παπαευθυμίου βγήκε απέναντι στον τερματοφύλακα και τον πλάσαρε εύστοχα. Από εκεί και πέρα τα Μετέωρα είχαν καλές στιγμές με τον Ιωάννου στο 43’, τον Μαρούδα στο 45’ και τον Παπαευθυμίου στο 61’, ενώ ο Απόλλων απείλησε με κεφαλιά του Κόκκινου στο 92ο λεπτό.

Πηγή: tameteora