Η Αλεξάνδρεια ηττήθηκε με 59-70 από τους Αετούς Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ φάσης των Play Offs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο τρίτος αγώνας της σειράς των ημιτελικών τα είχε όλα. Πάθος, δύναμη, ένταση και ενδιαφέρον το οποίο παρέμεινε αμείωτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Η Αλεξάνδρεια μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, έχοντας τον έλεγχο στο σκορ κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Αετούς Βέροιας να παίρνουν στην σκυτάλη στο προβάδισμα μετά το δέκατο τρίτο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι άμυνες δυνάμωσαν το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο, με τους Αετούς Βέροιας να παραμένουν μπροστά στο σκορ και με την Αλεξάνδρεια να ακολουθεί από κοντά, αλλά να μην καταφέρνει αν προσπεράσει κι έτσι οι Αετοί Βέροιας πήραν στην πρόκριση για τους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αριδαία με μειονέκτημα έδρας.

Η Αλεξάνδρεια προηγήθηκε 8-2 με την συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει στους δώδεκα πόντους (19-7) στο 8’ 32” και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την τυπικά γηπεδούχο Αλεξάνδρεια να προηγείται με 20-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες του Ντάνη Τυριακίδη να σημειώνουν έξι αναπάντητους πόντους και να μειώνουν σε 20-18 στο 11’ 24”, ενώ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 24-26 στο 13’ 54”, με τη διαφορά να φτάνει έως και τους έξι πόντους (33-39) στο 18’ 54” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 36-41 υπέρ των Αετών Βέροιας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 38-45 στο 23’10” και τους παίκτες του Γιάννη Γκένογλου να μειώνουν σε 41-45 στο 24’ 20”, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 50-54 στην ολοκλήρωσή του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αλεξάνδρεια μείωσε στο καλάθι (54-56) στο 34’ 07”, ωστόσο για μία ακόμα φορά δεν κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ, καθώς οι Αετοί Βέροιας ξέφυγαν εκ νέου, με οκτώ πόντους αυτήν τη φορά (57-68) στο 37’ 56”, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 59-70.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 20-12, 36-41, 50-54, 59-70.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Γκένογλου): Μπαλιάκας 7, Αβραμίδης, Σιδηρόπουλος 4, Ζησιός, Ευθυμιόπουλος, Σιτσάνης 11, Παπαγερίδης 4, Καρκάρας 13, Πρόιος, Καραγιάννης 1, Χερκελετζής, Μπίσκας 19 (2).

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 8, Χρήστου, Κασάπης 4, Παπαδόπουλος Δ. 3 (1), Γκεκόπουλος 2, Πάππου 4, Χρυσάφης 3 (1), Γαβριηλίδης, Χατζηχαρίσης 13 (1), Ιατρού 2, Ιωσηφίδης 31 (3).