Η Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου Άμμου ηττήθηκε 7-3 από την Ιταλία στον πρώτο αγώνα της για το World Beach Soccer Games European Qualifiers στο Salou της Καταλονίας.

Στην πρώτη περίοδο η Ιταλία προηγήθηκε με τέσσερα γκολ που πέτυχαν οι Gabriele Gori (4’, 6’), Zurlo Emmanuele (9’) και  Gentilin Josep Junior (11’).

Η διαφορά διευρύνθηκε στη δεύτερη περίοδο με τέρματα του Gabriele Gori (5’) και ο Zurlo Emmanuele (7’). Στο 11’ η Ελλάδα μείωσε το σκορ με τον Καφαντάρη, ενώ στο 3’ λεπτό της τρίτης περιόδου η Ιταλία πέτυχε το έβδομό της γκολ με σκόρερ πάλι τον Gabriele Gori. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με δύο γκολ της Εθνικής από τον Δημήτρη – Αλέξανδρο Μικελάτο (9’) και τον Μιχάλη Καφαντάρη (11’).

Η αρχική πεντάδα της Ελλάδας: Παπασταθόπουλος, Καφαντάρης, Λυμπούσης, Νικολάου, Καρακάσης.