Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας, η ΑΕ Καρίτσας, πανηγύρισε την κατάκτηση και του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας, καθώς στον τελικό που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο του Βατανιακού έμεινε στο 0-0 με τον Δία Δίου. Έτσι, οι “κιτρινόμαυροι” επιστρέφουν στη Γ’ Εθνική, μετά από μια “ονειρεμένη” σεζόν, πετυχαίνοντας και τους δυο στόχους.

Μπροστά σε 600 θεατές, η ΑΕ Καρίτσας μπήκε αποφασισμένη να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη από την αρχή, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίωρο, όμως το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
Ο Δίας Δίου που αποδείχθηκε “πολύ σκληρός για να πεθάνει”, ανέβασε την απόδοσή του στο β’ μέρος και “άγγιξε” το γκολ που θα ανέτρεπε τα δεδομένα, όμως μέχρι το τελικό σφύριγμα τίποτε δεν άλλαξε, με τους Καριτσιώτες να πανηγυρίζουν το νταμπλ.

7′ Εκτέλεση φάουλ του Μανίκα, όμως ο Παπατολίκας πρόλαβε και “καθάρισε” τη φάση, προ του Λαζαρίδη.
10′ Σουτ του Οικονόμου, η μπάλα πέρασε άουτ.
12′ Ο Κυπαρίσσης έκανε το σουτ, η μπάλα όμως έφυγε άουτ.
14′ Μετά από κεφαλιά του Κωτσιόπουλου, ο Λαζαρίδης έδιωξε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή ο Λαζαρίδης.
19′ Ο Παρασίδης νίκησε τον Κυρτέγο σε διπλή προσπάθεια.
21′ Σουτ του Κυπαρίσση από κοντά, απέκρουσε ο Παρασίδης.
23′ Σουτ του Ευαγγελόπουλου, η μπάλα πέρασε άουτ.
37′ Ο Ευαγγελόπουλος μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία της ΑΕ Καρίτσας και έφτασε στο ύψος του πέναλτι όπου ο Α. Παναγιωτίδης έκανε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
38′ Κοντινό πλασέ του Μακράκη, έδιωηε με τα πόδα ο Παρασίδης.

46′ Ο Παπατολίκας μπλόκαρε πλασέ του Μανίκα.
60′ Σουτ του Κυρτέγου, η μπάλα πέρασε άουτ.
62′ Μακρινό σουτ του Δημητρίου, η μπάλα πέρασε άουτ.
67′ Σουτ του Τροΐρη, έδιωξε με δυσκολία ο Παρασίδης.
74′ Γύρισμα του Μανίκα αλλά ο Α. Παναγιωτίδης δε μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά.
80′ Ο Παρασίδης έπιασε με το χέρι τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Δία Δίου, ανακόπτωντας επίθεση της ΑΕ Καρίτσας και αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα, με τον Δία να μένει με δέκα παίκτες. Τη θέση του κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Καλουσίδης.
85′ Γυριστό σουτ του Μανίκα, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από τη συμβολή των δοκών του Παπατολίκα.
89′ Σουτ του Μανίκα, η μπάλα έφυγε άουτ.
90’+ Οι Σαμανίδης και Κυρτέγος της ΑΕ Καρίτσας και ο Φωτίου του Δία Δίου αντίκρυσαν τις κόκκινες κάρτες του διαιτητή Πολυχρόνη κι έτσι οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν με εννέα ποδοσφαιριστές.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πολυχρόνης με βοηθούς τους Βρούζο και Κουτσικανίδη ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Μέγας.

ΑΕ Καρίτσας: Παπατολίκας, Καραγκούνης, Λαγδάρης (90’+ Δαλαμήτρας), Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Τροΐρης, Δημητρουλόπουλος (66′ Τσιώμης), Οικονόμου, Κυπαρίσσης (79′ Σαμανίδης), Κυρτέγος, Μακράκης (87′ Μπενίσκος).
Δίας Δίου: Παρασίδης, Λαζαρίδης, Ευαγγελόπουλος (90’+ Νάκας), Γ. Παναγιωτίδης (76′ Τσουρέκας), Παπαστεργίου, Φωτίου, Καλαμπάκας, Γιαπιτζής, Καλουσίδης, Α. Παναγιωτίδης, Μανίκας.