Η Εθνική ανδρών νίκησε στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-0 σετ την Αυστρία για την 3η αγωνιστική του Silver European League και ανέβηκε στην κορυφή του Α’ ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ανέτρεψε το εις βάρος του 3-1 σετ του πρώτου αγώνα και πλέον υπερισχύει των Αυστριακών σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσιάστηκε βελτιωμένο σε σερβίς και επίθεση, με τον Νίκο Ζουπάνι να τελειώνει όλες τις δύσκολες και ψηλές μπάλες της ομάδας του. Ο διεθνής διαγώνιος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλο καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης είχε σταθερή υποδοχή, δίνοντας την δυνατότητα στον Ντίμα Φιλίποφ να κάνει εξαιρετικό μοίρασμα στην επίθεση.

Κρίσιμο για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το πρώτο σετ. Η Αυστρία απώλεσε δύο σετ μπολ (24-22, 24-23), η Ελλάδα ισοφάρισε και στο δεύτερο δικό της σετ μπολ έκανε το 1-0 σετ με 27-25. Στα δύο επόμενα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε το προβάδισμα από την αρχή, το οποίο και διατηρούσε μέχρι το τέλος.

Τα σετ: 27-25, 25-21, 25-13.