Αποστολή στην Βέροια, Νίκος Παναγιωτόπουλος

Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 56-32 των Ίκαρων Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, στο μικρό τελικό του Πρωταθλήματος Κορασίδων της ΕΚΑΚΣΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός ήταν καλύτερος στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του μικρού τελικού, διάστημα στο οποίο δημιούργησε μία διαφορά δεκαέξι πόντων, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και κατέλαβε την τρίτη θέση, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών να κατατάσσονται τέταρτοι.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Εδεσσαϊκό να σημειώνει έντεκα αναπάντητους πόντους στα πρώτα 2’ 07”, τους Ίκαρους Γιαννιτσών να απαντούν με το δικό τους σερί μειώνοντας σε 11-7 στο 7’ 18” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-8 υπέρ του Εδεσσαϊκού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του Γιάννη Μπιτέρνα κατάφεραν να ξεφύγουν με 26-10 στο 14’ 30, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών να ισορροπούν στην συνέχεια το παιχνίδι και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 33-16 υπέρ του Εδεσσαϊκού.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται σε σταθερά επίπεδα και στο σκορ να διαμορφώνεται στην ολοκλήρωσή του σε 41-27.

Η διαφορά έφτασε στους είκοσι έξι πόντους (53-27) στο 25’ 08”, με τις παίκτριες της Κατερίνας Βελικά να ισορροπούν και πάλι τον αγώνα στην συνέχεια και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 56-32.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 14-8, 33-16, 41-27, 56-32.

Εδεσσαϊκός BC (Μπιτέρνας): Σακίτα 4, Ιωαννίδου Μ., Καμτσή 17 (1), Κουρσαράκου 11, Ζήμνα 3, Πάχου 6, Ιωαννίδου Ν. 11, Μαυρομιχάλη, Θεοδωρίδου 2, Καλλίου 2.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Βελικά): Χαχαμίδου 2, Κατσαρού 10, Αβραμίδου 1, Ποργιαζίδου 7, Σπόντη, Ζωγράφου 2, Καπουσούζη 1, Ανδιάρη 7 (1), Μηλώση 2.