Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 64-39 από τη Νίκη Βόλου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλαμαριάς, σε αγώνα για την 5η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου του ειδικού πρωταθλήματος Ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών.

Η Νίκη Βόλου μπήκε καλύτερα στο παρκέ, επέβαλε το ρυθμό της με την έναρξη της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 18-6 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου βελτιώθηκαν, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 30-21.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Μαγνησίας να διατηρεί το προβάδισμά της και να το ολοκληρώνει με το υπέρ της 42-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Νίκη Βόλου ήταν καλύτερη κι έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 54-39.

Διαιτητές: Τσάνταλη – Δικταπανίδης.

Δεκάλεπτα: 18-6, 30-21, 42-32, 54-39.

ΓΣ Νίκη Βόλου (Γαλανάκης): Κωνσταντούλα, Κωστούλα 6, Παρασχάκη 10, Ντέγκα, Κοπάνου 10, Παπαγάκη 18, Κατσιοπούλου, Τότση 6, Ζουμπούλη 4, Πασχαλίδη.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Ηλιάδου, Παπαδοπούλου, Νικολαΐδου 12 (1), Παπανικολάου 3 (1), Εξίζογλου 2, Θεοδωρίδου, Δροσούνη 5, Βαρμάζη 2, Πατσιαλή, Μυστρίδου 12, Λάπα 3 (1), Καραγκούνη.