Του Κλεάνθη Τριανταφυλλίδη

Σε δικό του αγώνα και πάλι ο Marc Marquez, πήρε τη 10η στη σειρά νίκη του στο Sachsenring, την τελευταία δεκαετία.

O Ισπανός της Honda πάει διακοπές με ένα πλεονέκτημα 58 βαθμών από τον Andrea Dovizioso, που ήταν μόλις 5ος, και 84 βαθμών από τον Alex Rins, που έπεσε για μία ακόμη φορά.

Ο Marquez δεν έκανε καλή εκκίνηση από την pole και ο Fabio Quartararo ήταν μπροστά του στην είσοδο της πρώτης στροφής, όμως ο πρωταθλητής πέρασε στα φρένα τον Γάλλο ρούκι από την εξωτερική και μπήκε επικεφαλής.

Ο Quartararo ακούμπησε με τον Jack Miller, έχασε θέσεις και ήταν 6ος όταν έπεσε από υπερβολική κλίση στη στροφή Castrol Omega, ενώ προσπαθούσε να περάσει τον Danilo Petrucci.

Μπροστά, ο Marquez δεχόταν δυνατή πίεση από τον Maverick Vinales στους πρώτους γύρους, αλλά ο αναβάτης της Yamaha έχασε στη συνέχεια έδαφος για να τον περάσει και ο Rins. O Ισπανός της Suzuki όμως δεν είχε το ρυθμό για να πλησιάσει τον Marquez, που του άνοιξε διαφορά 3 δευτερολέπτων πριν ο Rins πέσει από μπροστινό στη Στροφή 11 κι εγκαταλείψει για δεύτερο στη σειρά αγώνα.

Η διαφορά του Marquez άνοιξε στα 5 δευτερόλεπτα από τον Vinales και στη συνέχεια ο πρωταθλητής έκοψε για να τερματίσει 4,5” μπροστά, σταυρώνοντας θεατρικά τα χέρια του ενώ περνούσε τη γραμμή.

Ο Vinales είχε τον Cal Crutchlow κολλημένο πίσω του για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά ο Άγγλος δεν έβρισκε τρόπο να περάσει κι αφού είχε ένα γλίστρημα 2 γύρους πριν το τέλος, αποφάσισε να συμβιβαστεί με το πρώτο του βάθρο μετά τον πρώτο αγώνα της χρονιάς, στο Κατάρ. Πολύ καλή πάντως επίδοση για τον αναβάτη της LCR Honda, που αγωνιζόταν με ραγισμένο γόνατο.

Crutchlow Germany

Για την 4η θέση έγινε μεγάλη μάχη μεταξύ των τριών Ducati, των Petrucci, Dovizioso και Miller, και της Suzuki του ρούκι Joan Mir. Ο Petrucci ήταν μπροστά τον περισσότερο χρόνο, πριν ο Dovi τον περάσει 3 γύρους πριν το τέλος, αναγκάζοντάς τον να ανοίξει τη γραμμή του με αποτέλεσμα να τον περάσει και ο Miller. Όμως ο Petrucci ξαναπέρασε τους Miller και Dovizioso για να τερματίσει 4ος.

Έκτος ο Miller, με πίσω του τον Mir που εξαπέλυσε επίθεση προς το τέλος αλλά δεν κατάφερε να περάσει τις Ducati.

Ο Valentino Rossi, που ξεκίνησε από την 11η θέση, δεν κατάφερε να ανέβει πολύ και τελικά τερμάτισε 8ος, μπροστά από τον «μαθητή» του, Franco Morbidelli.

Ο Aleix Espargaro (Aprilia) έχασε έναν  τερματισμό στη δεκάδα πέφτοντας στη Στροφή 1, προς το τέλος του αγώνα, και δίνοντας έτσι τη θέση του στον Stefan Bradl, τον αντικαταστάτη του τραυματία Jorge Lorenzo, που τα κατάφερε καλά στο GP της πατρίδας του.

Πτώση κι εγκατάλειψη είχαν επίσης ο Johann Zarco (KTM) κι ο Miguel Oliveira (Tech3 KTM), που έπεσαν και οι δύο διαδοχικά στη Στροφή 3, στην αρχή του αγώνα.