Αποστολή στη Νάουσα

Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 61-45 του Σκυδραϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την προημιτελική φάση του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Φίλιππος Βέροιας μπήκε δυνατά στον αγώνα, πήρε διαφορά δεκαέξι πόντων στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης, τη διατήρησε μέχρι τέλους κι έφτασε στην επικράτηση, παίρνοντας την πρόκριση στο Final Four του ερχόμενου Σαββατοκύριακου, το οποίο θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, συμπληρώνοντας το καρέ των συμμετοχών, με τους Πιερικό Αρχέλαο, Άθλο Αλεξάνδρειας και Ζαφειράκη Νάουσας να είναι οι υπόλοιποι διεκδικητές του τίτλου.

Ο Φίλιππος Βέροιας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε με 8-0 στο 3’ 13”, κρατώντας τον Σκυδραϊκό χωρίς σκορ για 3’ 49”, έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (12-2) στο 5’ 06” και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 18-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Σκύδρας ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 33-18 υπέρ του Φίλιππου Βέροιας.

Στο 21’ 45” ομάδα της Ημαθίας έφτασε την υπέρ της διαφορά στους δεκαεννέα πόντους (39-20), με τον Σκυδραϊκό να μειώνει σε 44-31 στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Σκυδραϊκός δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, μείωσε σε 46-36 στο 34’ 39”, ωστόσο ο Φίλιππος Βέροιας απάντησε άμεσα ξεφεύγοντας με 54-38 (36’ 57”) κι έφτασε στη νίκη με το τελικό .

Διαιτητές: Μελανίδης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 4-18, 18-33, 31-44, 45-61.

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Γρόπαλης 3 (1), Ικραμίδης, Σαμπίδης, Σιουκιούρογλου, Μαυρομάτης, Μιχαηλίδης Σ., Κολοβός 39 (4), Παπαδότης, Μιχαηλίδης Ε. 3 (1), Τουλκιαρίδης.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Λευκόπουλος): Γεωργιάδης, Αλεξίου, Αρβανίτης 6, Φάκας 10, Πιπεράκης 18 (2), Βύζας, Ζύφι 6, Καρανικολόπουλος 2, Ασβεστάς, Πολυμένης 19 (4), Τασιόπουλος.