Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 75-43 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τα ημιτελικά του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης κι έφτασε εύκολα και δίκαια στην τελική επικράτηση και αύριο στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Πιερικό Αρχέλαο. Στον αντίποδα, ο Ζαφειράκης Νάουσας στο πρώτο ημίχρονο παρέμεινε κοντά στο σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν  κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των νικητών, ωστόσο είναι δεδομένο ότι θα πρωταγωνιστήσει και την επόμενη σεζόν, καθώς και οι δώδεκα παίκτες του είναι γεννημένοι το 2005, όπως και ο Άθλος Αλεξάνρειας, του οποίου μόλις πέντε παίκτες είναι γεννημένοι το 2004.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Ο Ζαφειράκης βρέθηκε να προηγείται με 8-4, όμως ο Άθλος ισορρόπισε και πέρασε με 9-8, με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές χέρια και την ομάδα της Αλεξάνδρειας να κλείνει την περίοδο προηγούμενη με 19-15, έχοντας φτάσει και στο +8 (19-12).

Στο 2ο δεκάλεπτο, το 26-21 υπέρ του Άθλου μετατράπηκε σε 32-21 πριν οι Ναουσαίοι “μαζέψουν” τη διαφορά με το ημίχρονο να λήγει 26-32.

Ο Άθλος ήταν εντυπωσιακός στο 3ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 20-0 “καθάρισε” το παιχνίδι, φτάνοντας σε double score (52-26) με τη διαφορά να φτάνει και στο +30 (63-33) πριν λήξει η περίοδος με σκορ 63-35.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ζαφειράκη να μειώνει σε 39-64 και τον Άθλο να “απαντά” και να κάνει το 39-68. Κάποια καλάθια εκατέρωθεν δεν ήταν δυνατό να αλλάξουν κάτι κι έτσι η κόρνα της γραμματείας βρήκε την ομάδα της Αλεξάνδρειας νικήτρια με 75-43, με τους 32 πόντους να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το Live του Κατερίνη Sport.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 15-19, 26-32, 35-63, 43-75.