Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 84-54 από την Ηλιούπολη στο Κλειστό Γυμναστήριο Κοκκινιάς Αμαρουσίου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της τελικής φάσης του 34ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Νεανίδων.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση, έως τώρα, στη διοργάνωση έβαλε δύσκολα στην επικείμενη πρωταθλήτρια Ηλιούπολη, έμεινε κοντά στο σκορ για περισσότερα από είκοσι λεπτά, ωστόσο γνώρισε δίκαια την ήττα από έναν ανώτερο αντίπαλο.

Ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε εξαιρετικά στην αναμέτρηση, πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 3’ 28” με 9-6, κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (16-11) στο 6’ 01”, με την Ηλιούπολη να ανακτά το προβάδισμα με 21-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Χάρη σε ένα σερί επτά πόντων οι παίκτριες του Σάκη Φέξη ξέφυγαν με 32-25 στο 13’ 57” κι ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 40-37.

Η Ηλιούπολη ξεκίνησε το δεύτερο σημειώνοντας δέκα αναπάντητους πόντους και ξεφεύγοντας με 50-37 στο 23’ 43”. Η διαφορά έφτασε έως και τους δεκαεννέα πόντους (61-42, 28’ 18”) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 64-45.

Η διαφορά ξεπέρασε τους τριάντα πόντους (77-45) στο 35’ 09”, μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 84-53.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος Ρ. – Νικολοπούλου.

Δεκάλεπτα: 21-20, 40-37, 64-45, 84-54.