Για την 15η αγωνιστική της Α2 Γυναικών, ο Ολυμπιακός Βόλου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στους Τιτάνες Δράμας  ενώ ο Ηρακλής έφυγε με διπλό από το Νέο Ρύσιο. Ντέρμπι είχαμε στην Λάρισα, με την Ολύμπια να κερδίζει τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και να τον αφήνει στην τρίτη θέση.

ΑΜΣ Αναγένηση Νέου Ρυσίου – ΓΣ Ηρακλής 47-62
Εχοντας διψήφια διαφορά μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής πέρασε εύκολα από το Νέο Ρύσιο επικρατώντας της Αναγέννησης με 47-62.

Δεκάλεπτα: 9-13, 20-34, 35-52, 47-62
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Αγραφιώτης Γρ.
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη):  Κουλακιώτη 15, Καλομιτσίνη 1, Καζαντζή, Ταυροπούλου 12(2), Τζίκου 4, Μούρτου 3, Παπαδάκη 10, Αθανασιάδου.
ΓΣ Ηρακλής (Συρόπουλος): Τσουμπερλή 4, Ελευθεριάδου 4, Κωτούλα 15, Γιαννούδη 8, Τσαμπούρη 10(2), Μαργαρίτη 8, Ξανθινίδου, Γεροστεργίου 3(1), Τζιότζιου 2, Καρακούλα 8.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου – ΑΣ Τιτάνες Δράμας 69-44
Ακόμα μια νίκη , τη 15η σε ισάριθμα παιχνίδια , πέτυχε η ομάδα μας , συντρίβοντας με σκορ 69-44 την ομάδα των Τιτάνων Δράμας , κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την επάνοδο της στην  Α1 Εθνική κατηγορία .
Το ματς δεν αντέχει σε κριτική αφού  ήταν εμφανής η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.
Η ομάδα μας ξεκίνησε εντυπωσιακά  παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ και  περιορίζοντας σε ρόλο κομπάρσου την αντίπαλη ομάδα , με το το σκορ στη πρωτη περιοδο στο 23-15 ενω το ιδιο και καλυτερο ηταν στη δευτερη περιοδο όπου με επιμέρους σκορ 25-4 και με ποσοστά στα τρίποντα 9/11 έφτασε στο τελος του ημιχρόνου στο  48-19.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μιχάλης Καπουρνιώτης και ο συνεργάτης του Μάριος Μπορίνος ξεκούρασαν τις βασικές παίκτριες δίνοντας χρόνο συμμετοχής στις νεαρές αθλήτριες που τα πήγαν εξίσου καλα με το τελικό δείκτη του σκορ να κλείνει στο 69-44.

Διαιτητές: Γεωργούλης – Γκούτας
Δεκάλεπτα: 23-15, 48-19, 57-30, 69-44
ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης – Μπορίνος): Χούτα, Παγκαλίδου 6 (1), Ντελή 2, Ταντουρόφσκα 17 (5/6 τριπ), Σουλτάνη 17, Τότση 3, Αγαγιώτου 8 (2), Ζέρβα 5 (1), Ζήτη 3 (1), Αγκάνη 4, Διαμαντοπούλου 2, Κοτσιάφτη 2.
ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου 2, Γκρίτσα, Αρσενόγλου 8(1), Γαιτάνη 8 (2), Γιαντσιώρη 18, Κυριακίδου 6, Αθανασιάδου 3.

ΕΟ Σταυρούπολης – ΑΕ Πυλαίας 48-53

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Τσανακτσίδης
Δεκάλεπτα:
17-14, 23-32, 33-42, 48-53

ΕΟ Σταυρούπολης (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 11, Σαμαρά 3, Αντωνιάδου, Κωστανάκη 11(1), Κανέλογλου 5, Τσάνταλη 2, Πεχλιβανίδου 16(1), Κελεκίδου.
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου, Γιάνναρος): Ζωγράφου 9, Πετρίδου 7(1), Γρηγοριάδου, Κοκκίνου 14, Βατσιτσίδου 14, Ζιβώνη, Καρατζά, Γαλιτσιάνου 9, Πλουμπή.

ΑΟ Σερρών – ΠΑΣ Γιάννινα 57-50
Το κακό ξεκίνημα της πλήρωσε η γυναικεία ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα στο χτεσινό της παιχνίδι με τον ΑΟ Σερρών και ηττήθηκε με 57-50 στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων για την 15η αγωνιστική της Α2 Γυναικών.
Η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη, με τα πολλά γνωστά προβλήματα λόγω των απουσιών βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με 14-2 με ένα σερί 12 αναπάντητων πόντων από την ομάδα των Σερρών. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 14-4. Μέχρι το 16′ οι Σερραίες ήλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού (22-9). Στα τελευταία όμως λεπτά της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΣ αντέδρασε και με πρωτεργάτρια τη Σαρηγιαννίδου μείωσε σε 22-18, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με 25-18 χάρη σε γκολ-φάουλ της Τζιαμπάζη.
Στην τρίτη περίοδο η Μεντεσίδου απειλούσε διαρκώς το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά μειώθηκε στους 3 (29-26, 6:34). Εκεί ανέλαβε δράση η Λαδοπούλου, πρώην παίκτρια του ΠΑΣ, και «πλήγωσε» την παλιά της ομάδα (36-28, 3:41), ενώ το δεκάλεπτο έληξε 39-32.
Στη τέταρτη περίοδο ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να μειώσει σε 39-36 αλλά ο ΑΟ Σερρών με ένα νέο ξέσπασμα έφτασε το σκορ στο +17 (55-40, 3:00) και τελικά επικράτησε με 57-50.
Πλέον ο ΠΑΣ για να έχει ελπίδες παραμονής θα πρέπει να χτυπήσει όλα τα ματς που απομένουν και ειδικά τα ματς στην έδρα του με Σταυρούπολη την επόμενη Κυριακή, Δράμα και Λάρισα. Ενδεχόμενη ήττα σε κάποιο από αυτά τα ματς μπορεί να είναι καταδικαστική.

Τα δεκάλεπτα: 14-4, 25-18, 39-32, 57-50
Διαιτητές: Κολοκυθάς-Γιαννούλης
ΑΟ Σερρών (Δώδος): Μαραγκού 12 (2), Μπακιρτζίδου Κ. 2, Τόγα 6, Μπακιρτζίδου Μ. 18, Τζιαμπάζη 10 (1), Νασιάκου 2, Λαδοπούλου Κ. 7, Στεφανίδου, Χατζηπαύλου.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Σαρηγιαννίδου 14 (2), Γιωτίτσα Ε. 2, Μεντεσίδου 20, Κατσίδου 3 (1), Βαλέκα 9, Μπουκουβάλα 2, Γιωτίτσα Δ., Σταματέλλου.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης 54-63

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 58-55
Ντέρμπι για γερά νεύρα την Κυριακή στο κλειστό της Νεάπολης με την Ολύμπια Λάρισας να επιστρέφει στις νίκες κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα, σε μια αγχωτική όπως εξελίχθηκε επικράτηση επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς με σκορ 58-55, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών.
Νευρικές και άστοχες εμφανίστηκαν στο πρώτο 10λεπτο οι «πορτοκαλί» που βρέθηκαν στο -4, ενώ μεταμορφωμένες προς το καλύτερο στο δεύτερο μισό και με την αφύπνιση της Κουτσουνούρη που «τράβηξε» και τις υπόλοιπες έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (35-27).
Οι σωστές επιλογές στην επίθεση και η καλή αμυντική λειτουργία έδωσαν «αέρα» 11 πόντων στις Λαρισαίες με τη συμπλήρωση του τρίτου 10λέπτου, ωστόσο κάποια λάθη της διαιτησίας αλλά και η αγωνιστικότητα των «Ποντίων» εκνεύρισαν την Ολύμπια που «μεταμορφώθηκε» στο τέταρτο 10λεπτο δίνοντας το δικαίωμα στον Απόλλωνα να «ροκανίσει» τη διαφορά, παίρνοντας και «κεφάλι» στο σκορ με 50-52!
Οι 7 συνεχόμενοι πόντοι της Ολύμπιας, δια χειρός Κουτσουνούρη, επανέφεραν τις… καρδιές στη θέση τους, με τον αγώνα να καταλήγει σε «πορτοκαλί» χέρια.

Διαιτητές: Τσιρόγλου,Ιορδανίδης