ΓΑΣ Βαφύρας Δίου – ΑΣ Πανεδεσσαϊκός 58-83

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα 71-49

ΦΟ Αριδαίας – ΑΟΚ Βέροιας 80-84
Ένας αγώνας πραγματική διαφήμιση του μπάσκετ μεταξύ του ΦΟΑ και του πρωτοπόρου ΑΟΚ Βέροιας έγινε στο ΔΑΚ Αριδαίας, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές στις λεπτομέρειες. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο με τις δύο ομάδες να αποδεικνύουν γιατί είναι οι καλύτερες στο φετινό πρωτάθλημα.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό με τις δύο ομάδες να αλλάζουν συνεχώς το προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο τέλος με 14­-15.
Το 2ο δεκάλεπτο ανήκει στους γηπεδούχους, με τους παίκτες του Παναγιώτη Βάτση να ανεβάζουν απόδοση τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, δέχτηκαν μόλις 8 πόντους σε αυτή την περίοδο και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 30­23.
Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε ακόμα πιο πολύ με τις άμυνες να χαλαρώνουν και τις δύο ομάδες να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα, όμως με τρίποντο του Αβραμίδη στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου ο ΦΟΑ πέρασε και πάλι μπροστά με 55­-54.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μέχρι το τέλος πόντο­πόντο και τα πάντα να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Ο ΦΟΑ προηγήθηκε με 80­-76, όμως ο ΑΟΚ απάντησε με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μάντσου και πήρε πάλι το προβάδισμα λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος (80­-81). Στην τελευταία επίθεση του αγώνα οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι, αρχικά με σουτ του Τοπαλίδη που δε βρήκε στόχο και στη συνέχεια με φόλλοου του Μακρόπουλου που θα έδινε τη νίκη 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Αμέσως έγινε φάουλ και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τελευταίο δευτερόλεπτο παρά τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπιζαν Τοπαλίδης, Μπεγλόπουλος και Αβραμίδης.
Άτυχος της βραδιάς ήταν ο Παπαβραάμ που τραυματίστηκε 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.
Άψογη η διαιτησία χθες από τους έμπειρους Ταρενίδη και Ευφραιμίδη, που παρά τις δυσκολίες του αγώνα, τα έβγαλαν εις πέρας με επιτυχία. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα έξοδα διαιτησίας του αγώνα διατέθηκαν συμβολικά από τους διαιτητές Ταρενίδη και Ευφραιμίδη στο Ειδικό σχολείο Αριδαίας, απαντώντας έτσι στην κατάπτυστη ανακοίνωση του ΑΟΚ Γουμένισσας για τη διαιτησία της προηγούμενης αγωνιστικής.

Διαιτητές: Ταρενίδη – Ευφραιμίδης
Δεκάλεπτα: 14­-15, 30­-23, 55­-54, 80­-84.
ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης 6, Κανονίδης Γ., Τόπκας, Τοπαλίδης 6, Αμανίδης, Μπεγλόπουλος 10, Παπαβραάμ 10 (2), Αβραμίδης 19 (5), Μακρόπουλος 13, Ζέρζης, Τζάτσης 16.
ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρομπούκης 15, Ουσουλτζόγλου 6, Χρυσάφης 8 (2), Γκανάς 10 (2), Ιωαννίδης, Πάππου, Καπνάς 7, Αλευρίδης, Μάντσος 26 (2), Λέφας 2, Γκεκόπουλος, Γιαννουζάκος 10.

ΑΓΕ Πιερίας – ΑΣ Σκυδραϊκός 20-0 (α.α.)

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΑΟΚ Γουμένισσας 82-56
Εύκολο βράδυ είχε η ανδρική ομάδα basket του Ζαφειράκη απέναντι στον Α.Ο.Κ Γούμενισσας. Η ομάδα της Νάουσας μπήκε δυνατά από την αρχή και δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα. Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ ωραίο basket κατάφερε να φτάσει εύκολα στην νίκη με τελικό σκορ 82-56.

ΓΑΣ Έδεσσας 2011 – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 49-38
Η ομάδα του Στέλιου Γκότση πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα και με όμορφο μπάσκετ κατάφερνε να έχει την πρωτοπορία στο σκορ.
Ένα απροσδόκητο όμως «μπλακ άουτ» στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αλεξάνδρεια κάνοντας την ύστατη προσπάθεια μείωσε στους τέσσερις πόντους τη διαφορά, αλλά κάποια άστοχα ελεύθερα σουτ των παικτών της στα κρίσιμα τελευταία λεπτά έκριναν αρνητικά την τελική έκβαση του αγώνα.
Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας το εντός έδρας επόμενο ματς για τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, όπου φιλοξενεί τον προτελευταίο ΓΑΣ Βαφύρας και χρειάζεται επιτακτικά τη νίκη για να ανασάνει βαθμολογικά.

Διαιτητές: Μητώνας – Καραμανλής
Δεκάλεπτα: 10-18, 25-26, 38-28, 49-38.
ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Γκότσης):  Μπαγιώκας 10 (1), Ζησιός 9, Παπαδόπουλος, Παπαγερίδης 3, Συρόπουλος 2, Περπερίδης 3, Πρόιος 7, Καραγιάννης 4.