Ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική στον πολύ ανταγωνιστικό 3ο όμιλο της Γ΄Εθνικής με τους Διόσκουρους Κοζάνης να παίρνουν χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα το ντέρμπι κορυφής με τους Τιτάνες Παλαμά. Στους άλλους αγώνες της αγωνιστικής, η Ελίμεια εκμεταλλεύτηκε την ήττα των Τιτάνων Παλαμά στο ντέρμπι και πέρασε εύκολα από την έδρα του Εύαθλου Μακεδόνες Πολυκάστρου. Ακόμα ο Απόλλωνας Καλαμαριάς σφράγισε την παραμονή του στην κατηγορία με το διπλό στην έδρα του Βίκου Ζαγοροχώρια, ενώ στο ντέρμπι παραμονής ο Πρωτέας Γρεβενών κέρδισε την Μελίκη και πήρε βαθιά ανάσα καθώς οι φιλοξενούμενοι πλέον ψάχνουν ένα θαύμα για την παραμονή. Η Νικόπολη Πρέβεζας πλησιάζει και αυτή την κορυφή παρότι κέρδισε δύσκολα τον Αιγινιακό, ενώ στην μάχη της δυάδας είναι και τα Φάρσαλα μετά την εντυπωσιακή επικράτηση απέναντι στον Αριστοτέλη Φλώρινας.

Βίκος Ζαγοροχώρια – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 73-79

Διαιτητές: Ντόγκας – Θωμόπουλος.
Δεκάλεπτα: 19-19, 30-38, 50-57, 73-79
Βίκος Ζαγοροχώρια (Παπαγγέλης): Μιχαήλ 21, Βάτσιος Α., Βάτσιος 2, Αντωνίου 13, Ζήκος, Εξαρχόπουλος 21 (1), Παπαγγέλης , Πανταζής 7 (1), Τάσης, Γιωτάκης.
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γεωργιάδης): Χατζημιχαϊλίδης 9 (3), Αποστόλου 16 (1), Ρέμπελος, Σουλούγγας 6, Κουκουλίδης, Αναστασίου 11, Μωυσίδης 8, Χατζής, Καλαμπόκης , Στυλιανίδης 17 (1), Δοξάκης, Χατζίδης

ΓΣ Φαρσάλων – ΦΣΦ Αριστοτέλης Φλώρινας 104-63

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Χρυσάφης.
Δεκάλεπτα: 24-20, 47-32, 81-47, 104-63.
ΓΣ Φαρσάλων (Λιάγκας): Παπακώστας 23 (1), Ντίνος 9 (3), Αναγνωστόπουλος Γ. 8, Ίλτσογλου 10 (1), Αναγνωστόπουλος Χρ. 15 )3), Ντόνας 2, Μακρής 5 (1), Λούτας 2, Φούντας 13 (1), Κούργιας 17 (3).
ΦΣΦ Αριστοτέλης Φλώρινας (Μαυρουδίου): Τούζος 16 (5), Νικολαΐδης 2, Τέρπος 3, Σκαρλάτος 24 (4), Γυμνόπουλος 8, Καραβατάκης 3 (1), Βασίλείου 7, Μήλιος, Δάμου.

ΦΟ Πρωτέας Γρεβενών – ΓΑΣ Μελίκης 90-81

Διαιτητές: Αγραφιώτης – Μαλτέσιος.
Δεκάλεπτα: 25-14, 40-41, 68-54, 90-81
ΦΟ Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Μητρόπουλος, Μπαρτζώκας 5 (1), Χατζόβουλος, Μιχαϊλίδης, Ρίγγος 6, Κολοβός, Συλλάκος 10 (1), Κιούρκας 13, Μπόζιαρης 5, Κλωνάρας 25 (2), Τζήμας 7, Κώττας 18 (1).
ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 16 (3), Μαυρίδης 29 (2), Μαγαλιός, Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζαφέρης, Στάκταρης, Σαζακλίδης 3, Κυριάκου 5 (1), Παραπούρας 23 (3), Παπαρώσης 2, Ρογγότης 2.

ΑΣ Διόσκουροι Κοζάνης – ΓΣ Τιτάνες Παλαμά 66-49
Στην πρώτη περίοδο οι Διόσκουροι μπήκαν πολύ δυνατά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, φτάνοντας το σκορ στο 16-7. Κάπου εκεί οι Τιτάνες Παλαμά ανέκαμψαν και με σερί 9-0 ισοφάρισαν σε 16-16, σκορ πρώτου δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο όμως, ο φίλαθλος κόσμος είδε ένα διαφορετικό παιχνίδι. Και αυτό γιατί οι Διόσκουροι Κοζάνης έβγαλαν «σφυγμό» μέσα στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας καταπληκτική άμυνα. Έτσι σκοράροντας 29 πόντους στην επίθεση και έχοντας δεχτεί μόλις 8, πήρε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα νίκης στο τέλος του ημιχρόνου. Το σκορ στο φωτεινό ταμπλό έγραψε 45-24, με τις ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο κύριος Πετρόπουλος από την πλευρά του προσπάθησε να πείσει τους παίχτες του πως μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά η ομάδα της Κοζάνης δεν άφησε το περιθώριο να συμβεί κάτι τέτοιο. Με επιμέρους σκορ 8-13 υπέρ των Τιτάνων Παλαμά το σκορ στην τρίτη περίοδο έγραψε 53-37 υπέρ των Διόσκουρων.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του κύριου Χωλόπουλου συνέχισε να παίζει καλή άμυνα, πράγμα που δεν επέτρεψε στους αντίπαλους παίχτες να διεκδικήσουν κάτι. Έτσι το τελικό 66-49 ήταν και το δίκαιο αποτέλεσμα της αναμέτρησης, βάση της απόδοσης των δύο ομάδων μέσα στο παρκέ.

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης – Σιταρίδης.
Δεκάλεπτα: 16-16, 45-24, 53-37, 66-49.
ΑΣ Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Σισμάνης 12 (2), Σκορδάρης 12 (2), Ντόβας 5 (1), Γκουτζιομήτρος 9 (1), Μαυρίδης 6, Ζολώτας 7, Καρανώτας Τ. 6, Καρανώτας Στ. 9.
ΓΣ Τιτάνες Παλαμά (Φόρος): Μπιζιώτης 9 (1), Πανάρας 10 (1), Αργύρης 3 (1), Γεωργαντζάς 8, Παπαιωάννου 2, Δερμιτζάκης 10, Αντωνίου 5 (1), Μούμογλου 8, Χατζής, Αποστολάκης.

ΠΣ Ευκαρπίας – ΑΓΣ Ιωαννίνων 65-67
Μια μεγάλη νίκη στην παράταση με 65-67 πήρε η ομάδα του ΑΓΣΙωαννίνων στην Θεσσαλονίκη απο την Ευκαρπία έχοντας μάλιστα 3 βασικές απουσιες και με 3 παίδες για πρωτη φορά στην σύνθεση του.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 36-39 στο ημίχρονο.
Η ομάδα της Ευκαρπίας αντεπιτέθηκε και κατάφερε να περάσει μπροστά αλλά ο ΑΓΣΙ με κορυφαίους τους Μπαρτζώκα, Πρέντζα και Μάκη έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 63-63.
Στην παράταση η αστοχία ειναι το πρώτο ρόλο και στις δυο ομάδες. Παρόλα αυτά ο ΑΓΣΙ με καλάθι του Μπαρτζώκα κατάφερε να πάρει την μεγάλη νίκη με 65-67.

Διαιτητές: Κέτουλας – Λελούδας.
Δεκάλεπτα: 11-18, 36-39, 53-50, 63-63 (κ.α.), 65-67.
ΠΣ Ευκαρπίας  (Νίκου): Ψευτόγκας 8 (2), Πούλιος 3 (1), Κολότσιος 10 (1), Θεοδωρόπουλος 12, Γαϊτάνης 11 (3), Δέλλιος, Απιδόπουλος 9, Ουλουσίδης 8 (2), Σιδηρόπουλος 4.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Βάσσης, Λιβάρης, Μπαρτζώκας 24, Πρέντζας 19 (5), Τζίμας 3,Καρασίμος 5 (1), Μάκης 11, Παπανικολάου, Τσίγκας, Φίλιος 5, Γκουντουβάς.

ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας – ΑΟΚ Αιγινιακός 66-53