Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 57-37 των Νέων Μουδανιών, στο Κλειστό Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Επταπυργίου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Ειδικού πρωταθλήματος Ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών.

Η ομάδα της Κατερίνης έφτασε εύκολα στην τελκή επικράτηση, καθώς πήρε από την αρχή το προβάδισμα, κατάφερε να αποσπαστεί με διψήφια διαφορά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, με την ομάδα των Νέω Μουδανιών να μη μπορέι να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην ΑΓΕ Πιερίας, η οποία προηγήθηκε με 20-6, με τους φιλάθλους να παρακολουθούν ένα ελεύθερο και ανοιχτό παιχνίδι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Χρυσανθόπουλου συνέχισε να έχει το προβάδισμα και προηγήθηκε στη λήξη του ημιχρόνου με 39-19.

Η διαφορά μεγάλωσε στο τρίτο δεκάλεπτο για την ΑΓΕ Πιερίας η οποία προηγήθηκε με 52-28, με την τέταρτη περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και το τέλος του αγώνα βρήκε τα κορίτσια του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να επικρατούν με το τελικό 57-37.

Διαιτητές: Τοκμακίδης – Δικταπανίδης.

Δεκάλεπτα: 20-6, 39-19, 52-28, 57-37.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Μυστρίδου, Τσενεκίδου 25 (1), Νικολαϊδου 5, Βαρμάζη 2, Χατζηαγοράκη 12 (4), Θεοδωρίδου, Κατσαρα, Γιαλλίδου 6 (1), Δροσούνη 7 (1), Τζιμαγιώργη.

Νέα Μουδανιά (Παναγιωτόπουλος): Κοκκοτου 10,  Βαλασιάδου 4, Μπάρμπη 14, Σίμου 1, Παπαευστρατίου 6, Χαρισμίδου Δημ. 2, Καψάλη.