Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 88-91 από την ΑΓΕ Πιερίας στην παράταση, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα του οποίου το πρώτο ημίχρονο διεξήχθη μόνο με το χρονόμετρο των είκοσι τεσσάρων δευτερολέπτων και χωρίς ηλεκτρονικό πίνακα, καθώς ο ένας από τους δύο που υπάρχουν στο κλειστό δε λειτουργούσε και στον άλλο περισσότερα ήταν τα καμένα λαμπάκια από αυτά που δούλευαν, Βατανιακός και ΑΓΕ Πιερίας αποζημίωσαν τους θεατές που τους παρακολούθησαν με έναν πολύ ενδιαφέροντα αγώνα, ο οποίος κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους.

Όσον αφορά τα δημοσιογραφικά θεωρεία, αφού δώσαμε μάχη σώμα με σώμα με τις αράχνες, διαπιστώσαμε ότι δεν είχαν ρεύμα, γεγονός που ευθύνεται για τη μη έγκαιρη ενημέρωσή σας.

Καλύτερα μπήκε στο παρκέ η ΑΓΕ Πιερίας, με τον Βατανιακό να δυσκολεύεται να βρει το δρόμο προς το καλάθι και τη φιλοξενούμενη να προηγείται με 2-10. Στην συνέχεια ο Βατανιακός ισορρόπησε τον αγώνα με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται με 15-24.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου ο Βατανιακός, χάρη σε επτά αναπάντητους πόντους που σημείωσε, μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους (22-24), με την ΑΓΕ Πιερίας να απαντά με ένα σερί πέντε πόντων και να ξεφεύγει με επτά (22-29). Τα σερί συνεχίστηκαν με τον Βατανιακό να μειώνει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (28-29). Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με την ΑΓΕ Πιερίας να παίρνει ξανά το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου και να προηγείται με 40-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δίνει σημεία ζωής κατά διαστήματα, ο Βατανιακός μείωσε στον πόντο  (44-45) με την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα. Οι δύο ομάδες πορεύθηκαν στο επόμενο πεντάλεπτο, με τους παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη να αποσπώνται με 58-54 3’ 30” πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, η οποία τους βρήκε να προηγούνται με 66-56.

Η ΑΓΕ Πιερίας ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να βρεθούν ισόπαλες στους 68 πόντους, 3’ 39” πριν το τέλος του αγώνα. Στον εναπομείναντα χρόνο βρέθηκαν ισόπαλες άλλες πέντε φορές και οδηγήθηκαν στην παράταση, καθώς το σκορ μετά από σαράντα λεπτά αγώνα διαμορφώθηκε σε 80-80.

Και στην παράταση οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο με την ΑΓΕ Πίεριας να αναδεικνύεται νικήτρια με το τελικό 88-91.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 15-24, 40-45, 66-56, 80-80 (κ.α.), 88-91.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 8, Σιαπάκας 13 (1), Λάππας 3 (1), Τερζόπουλος 11, Γιαμούζης 2, Πόσιος 12, Μέσκουρης 6, Καπέτας, Μαρινόπουλος, Ακερμανίδης 10 (2), Γαζέτης, Μπίσμπας 23 (3).

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Προβατίδης, Μωυσίδης 15 (3), Καραγιάννης 18 (2), Μέλιος 17 (1), Ξαφένιας, Βαφόπουλος 12, Τζουνίδης 2, Βουλγαράκης 5 (1), Κουρκούτας 16, Βλάχος, Βαϊτσόπουλος 4, Γαβαλάς 2.