Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 48-47 από τα Χανιά στο Κλειστό Γυμναστήριο Κοκκινιάς Αμαρουσίου, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της τελικής φάσης του 34ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Νεανίδων.

Τα Χανιά, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, εγκλώβισαν και περιόρισαν στους πέντε πόντους τον Πιερικό Αρχέλαο, σχηματίζοντας ταυτόχρονα διψήφια διαφορά, ωστόσο η ομάδα της Κατερίνης βελτίωσε την απόδοσή της,  πέρασε μπροστά 1’ 25” πριν το τέλος, ωστόσο το κίνητρο και οι λεπτομέρειες έδωσαν τη νίκη στην ομάδα των Χανίων, η οποία εξασφάλισε το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της, το χρώμα του οποίου θα κριθεί στον αυριανό αγώνα κόντρα στην Ηλιούπολη.

Ο Πιερικός Αρχέλαος άνοιξε το σκορ (2-0) στο 2’ 05”, ωστόσο στην συνέχεια έμεινε χωρίς σκορ μέχρι την εκπνοή της περιόδου για με αποτέλεσμα στα Χανιά να προηγηθούν με 15-2 στο 9’ 16” και το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 15-5.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ επτά και δώδεκα πόντων και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Κρήτης να προηγείται με 25-16.

Οι παίκτριες του Στέλιου Χατηζιωάννου μείωσαν σε 25-20 στα πρώτα 2’ 02” του δεύτερου ημιχρόνου, με τα Χανιά να ξεφεύγουν ξανά με 33-23 στο 25’ 26” και τον Πιερικό Αρχέλαο να ανταπαντά μειώνοντας εκ νέου σε 34-32 στο 28’ 37”, με τα Χανιά να διατηρούν το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 36-32.

Η διαφορά υπέρ των παικτριών της Φρόσως Δημητρουλάκη μειώθηκε στην ελάχιστή της τιμή (38-37) στο 32’ 58”, ο Πιερικός Αρχέλαος προσπέρασε με 47-45 στο 38’ 35”, με τα Χανιά να περνούν ξανά μπροστά με 48-47 14,3” πριν το φινάλε, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό της αναμέτρησης, καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος αστόχησε στην τελευταία του επίθεση.

Διαιτητές: Θεονάς – Σκαλτσής.

Δεκάλεπτα: 15-5, 25-16, 36-32, 48-47.