Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 80-55 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος διεξήχθη και πάλι με τον ηλεκτρονικό πίνακα του γηπέδου να λειτουργεί προβληματικά και περιστασιακά και τα δημοσιογραφικά θεωρία και πάλι να μην έχουν ρεύμα, η ΑΚΕ Πιερίας χάρη στη μαχητικότητά της, η οποία έκλεψε τις εντυπώσεις την περσινή χρονιά, έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου για είκοσι πέντε λεπτά, οι οποίοι στην συνέχεια πήραν τον έλεγχο του αγώνα, έφτασαν στο δύο στα δύο και πλέον αποτελούν του αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλο και την απευθείας πρόκριση στο Final-4 του θεσμού.

Δυνατά μπήκε στον αγώνα η ΑΓΕ Πιερίας και κατάφερε να προηγηθεί με 7-2 με την συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα, με την ΑΚΕΠ να απαντά προσπερνώντας με 7-8 λίγο πριν τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 19-13 υπέρ της γηπεδούχου, χάρη σε ένα σερί πέντε πόντων στο τελευταίο λεπτό.

Αμφίρροπο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς να ισοφαρίζουν σε 26-26 δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η οποία βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν σημειώσει από τριάντα δύο πόντους.

Οκτώ αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά της ΑΓΕ Πιερίας, στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου της έδωσαν προβάδισμα εννέα πόντων (47-38), ενώ στην συνέχεια επέβαλαν το παιχνίδι τους και ολοκλήρωσαν την περίοδο προηγούμενοι με δεκαεπτά πόντους (61-44).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 80-55 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 19-13, 32-32, 61-44, 80-55.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Προβατίδης 10 (2), Μωυσίδης 10 (2), Αντωνίου 8 (1), Μέλιος 8, Ξαφένιας 2, Βαφόπουλος 14, Τζουνίδης 10 (1), Παπαδόπουλος 2, Παυλίδης 4, Βλάχος 2, Βαϊτσόπουλος 6, Γαβαλάς 4.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Λυκίδης 2, Κουλιανός 4, Αποστόλου 3 (1), Παπαδόπουλος 5, Μουλάς 4, Μαργαριτίδης 3 (1), Αποστολόπουλος 6, Μάνος 5 (1), Ίτσιος 6 (1), Κοριτσίδης 10, Σιώκας 1, Λάππας 6 (2).