Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 81-67 επί του ΓΑΣ Βαφύρα Δίου στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης προνομιούχου θέσης του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ αποδείχθηκε μεγάλο και στο παρκέ, καθώς ΑΓΕ Πιερίας και Βαφύρας “κοντραροχτυπήθηκαν” από την αρχή μέχρι το τέλος, με την γηπεδούχο ομάδα να αντέχει εκείνη στο φινάλε και να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη-πρόκριση με 81-67. Με αυτή την επικράτηση η ΑΓΕΠ κατέκτησε την 2η θέση στον όμιλο και εξασφάλισε το εισιτήριο για το Final four της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ΚουΠα Κιλκίς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο μονομάχοι από την Πιερία πήγαιναν “χέρι-χέρι” με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς, χωρίς ωστόσο κάποιος από τους δυο να καταφέρει να πάρει προβάδισμα άνω των δύο πόντων, με την περίοδο να κλείνει στο 15-14.

Στην δεύτερη περίοδο, η ΑΓΕ Πιερίας μπήκε πιο ζεστά στο παρκέ και παίζοντας ωραίο μπάσκετ ανέβαζε σταδιακά τη διαφορά, ενώ μέχρι τα μισά περίπου του δεκαλέπτου πήρε προβάδισμα 11 πόντων (31-20). Από κείνο το σημείο και έπειτα, ο Βαφύρας αντέδρασε, μείωσε τη διαφορά στους δύο (34-32) και εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με πέντε πόντους (37-32).

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με το “μαχαίρι στα δόντια” και κατόρθωσε αφενός να αφήσει την ΑΓΕΠ σχεδόν “άποντη” για περίπου πεντέμιση λεπτά και αφετέρου να συνδεθεί για τα καλά με το αντίπαλο καλάθι, τρέχοντας ένα εκπληκτικό 1-15 επιμέρους σκορ (38-47, 4′ και 24”). Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο κόουτς Χρυσανθόπουλος σε εκείνο το χρονικό σημείο, αφύπνισε τους παίκτες του και εκείνοι βγάζοντας πίεση, ενέργεια, αλλά και πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ έκαναν το 38-47, 48-47 με 1′ και 20” πριν το τέλος και η περίοδος εν τέλει έκλεισε με τον Βαφύρα μπροστά για τρεις πόντους (50-53).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έπαιξαν τα … ρέστα τους για το εισιτήριο της πρόκρισης και αυτό αποτυπώθηκε στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά πέντε πόντων στην αρχή της περιόδου (53-58) με τους γηπεδούχους όμως να βγάζουν αντίδραση και με ένα σερί 13-2 να παίρνουν το πάνω χέρι στο ματς (66-60, 6′ και 40”). Η ΑΓΕΠ από κείνο το σημείο και ύστερα δεν ξαναέχασε το προβάδισμα στο ματς, με τον Βαφύρα να παλεύει … με νύχια και με δόντια να κρατηθεί ζωντανός και να μειώνει στους τρεις (70-67) δύο λεπτά περίπου πριν τη λήξη. Η γηπεδούχος ομάδα ωστόσο ήταν πιο ψύχραιμη και πιο αποτελεσματική στο φινάλε, πέτυχε μεγάλα καλάθια, κράτησε στο μηδέν τον αντίπαλό της και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 81-67.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 15-14, 37-32, 50-53, 81-67.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 5, Μωυσίδης 27 (4), Αποστόλου, Μέλιος 14 (1), Βαφόπουλος, Μποτζώρης, Πάππας, Παπαδόπουλος 18 (4), Ζαπαντιώτης, Κουρκούτας 8, Βαϊτσόπουλος 7 (1), Γαβαλάς 2.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Σκέντος, Καραμπατάκης 2, Τσιμήτρης, Μπατζάκης 11 (3), Σιώκας 5 (1), Στεφάνου 12 (2), Ντακαρέλας 2, Στεφανίδης 23 (2), Μαρινόπουλος 8, Ευαγγελόπουλος 4, Παπακώστας.