Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 79-45 του Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς η ΑΓΕ Πιερίας είχε ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον όμιλο και ο Βατανιακός τη δεύτερη, η ΑΓΕ Πιερίας εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο ένα νεκρό οκτάλεπτο του Βαφύρα στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε σε μία άνετη νίκη,

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΓΕ Πιερίας να σημειώνει ένα σερί οκ΄τω πόντων στα τελευταία 1’ 18” και να προηγείται με 18-11.

Ο Βαφύρας συμπλήρωσε 8’ 02” χωρίς πόντο με συνέπεια η ομάδα της Κατερίνης να προηγηθεί με 25-11 3’ 43” πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε την ΑΓΕ μπροστά στο σκορ με 32-19.

Αμφίρροπα κακό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 43-32 υπέρ υης γηπεδούχου ομάδας.

Με την συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου έφτασαν τη διαφορά στους είκοσι πόντους (57-37), μετετρέπωντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 79-45.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 18-11, 32-19, 43-32, 79-45.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Προβατίδης 2, Μωυσίδης 10 (1), Καραγιάννης 7 (1), Μέλιος 2, Ξαφένιας, Βαφόπουλος 13, Τζουνίδης 13, Παπαδόπουλος 4, Κουρκούτας 2, Βλάχος 8, Βαϊτσόπουλος 16 (2), Γαβαλάς 2.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 4, Αραμπατζής 5 (1), Ευαγγελόπουλος 15 (2), Μπατζάκης 14 (1), Καραμπατάκης, Σιώκας 1, Βαρβούτης 2, Ναβροζίδης, Τζιόλης, Κουμάντζιας 2, Σκέντος, Ντακαρέλας 2.