Ο Βαφύρας επικράτησε με 56-55 της Γουμένισσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ φάσης των Play Offs της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν κυριολεκτικά ζωής ή θανάτου για τις δύο ομάδες, καθώς σε αυτόν κρινόντουσαν οι κόποι όλης της χρονιάς, πρωταγωνίστησαν οι δυνατές άμυνες, το πάθος και το άγχος, με τον Βαφύρα να κατακτά το ροζ φύλλο και την άνοδο στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, όπου επιστρέφει μετά τον προπέρσινό του υποβιβασμό.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Βαφύρα να ανοίγει το σκορ στην πρώτη του κατοχή (2-0, 0’ 09”) και τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ μέχρι το 3’ 31”, η Γουμένισσα ισοφάρισε σε στους δύο πόντους. Στην συνέχεια Βαφύρας και Γουμένισσα σκόραραν εναλλάξ μέχρι το 6’ 25”, σημείο στο οποίο η φιλοξενούμενη προσπέρασε για πρώτη φορά (6-9). Οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή ανέκτησαν το προβάδισμά τους στο 8’ 15” (12-11), ωστόσο η Γουμένισσα ήταν αυτή που ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στη θέση του οδηγού στο σκορ (12-15).

Χάρη σε ένα επιμέρους 8-2 στα πρώτα εβδομήντα πέντε δευτερόλεπτα, ο Βαφύρας έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων (21-17), προβάδισμα το οποίο διατήρησε έως και το 18’ 37” (25-25) και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 28-25 υπέρ του γηπεδούχου.

Με τον Βαφύρα να αμύνεται ακόμα πιο αποτελεσματικά κύλησε το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του να σημειώνουν ένα επιμέρους 9-2 στο διάστημα μεταξύ 21’ 51” και 27’ 09” και να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με οκτώ πόντους (37-29). Η Γουμένισσα απάντησε κρατώντας τον αντίπαλό της χωρίς σκορ για 3’ 36”και με ένα σερί έξι πόντων μείωσε σε 37-35, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 40-35 υπέρ του γηπεδούχου.

Στο 32’ 24” οι δύο ομάδες βρέθηκαν εκ νέου σε κοινή αφετηρία (42-42), με τον Βαφύρα να προηγείται με 48-44 στο 34’ 49” και την Γουμένισσα να προσπερνά για μία ακόμη φορά (48-49) στο 35’ 37”. Ο Βαφύρας προηγήθηκε ξανά με πέντε (54-49) στο 38’ 12”, με τη φιλοξενούμενη να μειώνει σε 54-53 39,3” πριν το τέλος. Ο γηπεδούχος δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην επίθεσή του. Ο Πούλος ευστόχησε σε δύο βολές στα 16,4” διαμορφώνοντας το 54-55 και ο Βαρβούτης διαμόρφωσε το τελικό 56-55, 5,3” πριν το τέλος, χαρίζοντας στον Βαφύρα την άνοδο στην Α’ κατηγορία και την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει την ΚουΠα με πλεονέκτημα έδρας.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 12-15, 28-25, 40-35, 56-55.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 2, Αραμπατζής, Ευαγγελόπουλος 14 (1), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 9, Καραμπατάκης 2, Σιώκας 2, Βαρβούτης 15, Ντακαρέλας 6, Γερομιχαλός 6 (2), Παπακώστας, Σκέντος.

ΑΟΚ Γουμένισσας: Στεργίδης, Κώστας 5 (1), Τζάκος 5 (1), Καλβάκης, Πούλος 24 (1), Γέγας, Μπέλτσης 10 (1), Αντωνίου 3, Τάτσης 2, Τζιτζίδης, Γερακάρτσης 6 (2), Σαμαράς.