Αποστολή στην Αριδαία, Νίκος Παναγιωτόπουλος

Η Αριδαία επικράτησε με 78-61 των Αετών Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της τελικής φάσης των Play Offs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Αριδαία, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών, αποδεικνύοντας ότι παραμένει το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο, καθώς το μόνο που χρειάζεται πλέον να κάνει, είναι να υπερασπιστεί το πλεονέκτημα της έδρας της, διατηρώντας ταυτόχρονα το εντός έδρας αήττητο. Η Αριδαία πήγε το παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό, γεγονός που της έδωσε πλεονέκτημα απέναντι στους Αετούς Βέροιας, αποσπάστηκε στο σκορ στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου με διψήφια διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου μισού της αναμέτρησης. Στα μισά του τρίτου δεκάλεπτου διεύρυνε το υπέρ της προβάδισμα στους είκοσι δύο πόντους, μετατρέποντας τον εναπομείναντα χρόνο σε τυπική διαδικασία κι έφτασε δίκαια στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Αετοί Βέροιας πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με 3-7 στο 2’ 45” με την Αριδαία να απαντά με ένα σερί έξι πόντων και προσπερνά με 9-7 στο 3’ 55” και να φτάνει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (12-8) στο 6’ 25”. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν εκ νέου μπροστά (12-14) 1’ 51” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο, χάρη σε ένα 8-0 της Αριδαίας στα τελευταία 1’ 08”.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά τη μείωση σε 22-18 από τους παίκτες του Ντάνη Τυριακίδη (12’ 24”) η γηπεδούχος έτρεξε ένα σερί δώδεκα πόντων για το 34-18 στο 14’ 58”, με τους Αετούς Βέροιας να ισορροπούν το παιχνίδι στην συνέχεια και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 41-30 υπέρ της Αριδαίας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αριδαία μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 54-30 στο 24’ 51”, κρατώντας ταυτόχρονα στο μηδέν τους αντιπάλους της για 5’ 32”, με τη διαφορά να κυμαίνεται σε σταθερά επίπεδα στο υπόλοιπο της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 62-41 υπέρ της Αριδαίας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση έφτασαν τη διαφορά στους είκοσι πέντε ποντους (66-41) στο 31’ 42”. Οι Αετοί Βέροιας έτρεξαν ένα σερί επτά πόντων μειώνοντας σε 66-48 στο 32’ 49”, με τη γηπεδούχο να διαχειρίζεται το προβάδισμά της στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 78-61.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 20-14, 41-30, 62-41, 78-61.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Νταούτι, Βασίλογλου 2, Πέτκος 3 (1), Τοπαλίδης 9 (1), Υποδηματόπουλος, Μπεγλόπουλος 2, Παπαβραάμ 2, Αβραμίδης, Κληντσάρης 4, Μακρόπουλος 30 (5), Στρέπκος 9, Ζέρζης 17.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 6, Χρήστου 5 (1), Κασάπης 3 (1), Παπαδόπουλος Δ. 8 (2), Γκεκόπουλος 9, Πάππου, Χρυσάφης 3, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι. 2, Χατζηχαρίσης 7, Ιατρού 1, Ιωσηφίδης 17 (1).