Ο Βαφύρας επικράτησε με 74-65 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Γυμναστήριο Άγιου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των τελικών της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, ο Βαφύρας κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ στο τέταρτο και να κάνει το 1-0 (παραμένοντας αήττητος φέτος εντός έδρας) στην σειρά των τελικών, η οποία μεταφέρεται τώρα στο Κιλκίς, όπου η ΚουΠα θέλει να διατηρήσει το εντός έδρας αήττητο, ώστε να οδηγήσει τους τελικούς σε τρίτο παιχνίδι, στον Άγιο Σπυρίδωνα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΚουΠα Κιλκίς να προηγείται με 0-5 στο 1’ 15” και τον Βαφύρα να απαντά προσπερνώντας με 8-7 στο 5’ 19”, εν συνεχεία οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-14 υπέρ του γηπεδούχου.

Αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Βαφύρα να αποκτά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 16’ 24’ και την ΚουΠα Κιλκίς να ανακτά το προβάδισμα στα τελευταία ενενήντα δευτερόλεπτα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 29-31.

Το προβάδισμα άλλαξε δέκα φορές πλευρά στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ τρεις φορές οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες, με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να σημειώνουν επτά αναπάντητους πόντους και να ξεφεύγουν με 54-48 στο 28’ 18” και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 54-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας δεχόμενος μόλις τρεις πόντους στο πρώτο μισό, προηγήθηκε με 65-52, διατήρησε το προβάδισμά του παρά την προσπάθεια της φιλοξενούμενης να επιστρέψει μειώνοντας σε 71-65 και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε

Διαιτητές: Καραμανλής – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 15-14, 29-31, 54-49, 74-65.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 2, Αραμπατζής 5 (1), Ευαγγελόπουλος 31 (3), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 5, Καραμπατάκης 1, Σιώκας 5 (1), Βαρβούτης 15, Ντακαρέλας 2, Γερομιχαλός 8 (2), Παπακώστας, Σκέντος.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Πλάκα, Καπνίδης 4, Ποζίδης 11 (1) , Σκάλε 7, Ψωμιάδης 2, Υφαντίδης 6, Τσουλφαΐδης 2, Αραμπατζής 6, Μουστάκας 16 (3), Ιωαννίδης 5, Κώττης 6.