Αποστολή στην Βέροια, Νίκος Παναγιωτόπουλος – Δημήτρης Πάππας

Οι Αετοί Βέροιας ηττήθηκαν με 68-70 από την Αριδαία, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της τελικής φάσης των Play Offs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Αριδαία στέφθηκε πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΚΕΜ για την σεζόν 2018/9, κάνοντας το 2-0 στην σειρά και ταυτόχρονα κατέκτησε την άνοδο στην Γ’ Εθνική Κατηγορία, όπου θα αγωνίζεται την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση εκμεταλλεύθηκαν την υπεροπλία τους κοντά στο καλάθι, ήταν αποτελεσματικοί στην άμυνα και πήραν από το τέταρτο λεπτό το προβάδισμα το οποίο έφτασε σε διψήφιο επίπεδο από το πρώτο δεκάλεπτο, το διατήρησαν και τα τέλη της τρίτης περιόδου. Στον αντίποδα, οι Αετοί Βέροιας έδειξαν ιδιαίτερα αγχωμένοι σε ένα do or die παιχνίδι, ιδίως από το σημείο που έμειναν πίσω στο σκορ και μετά, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο μείωσαν τη διαφορά -περνώντας μάλιστα στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Τα υπολειπόμενα λεπτά εξελίχθηκαν σε ένα bras de fer ανάμεσα στους δύο μονομάχους, με την Αριδαία να παίρνει τη νίκη με εύστοχο τρίποντο 7,2” πριν τη λήξη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο και το άγχος να είναι εμφανές στους παίκτες των γηπεδούχων. Η Αριδαία προηγήθηκε με 2-6 στο 3’ 47” και 4-19 στο 7’ 18”, με τους Αετούς Βέροιας να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι στην συνέχεια, μειώνοντας σε 14-19 στο 9’ 13” και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 14-21.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη διαφορά υπέρ της φιλοξενούμενης να κυμαίνεται μεταξύ πέντε και έντεκα πόντων και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Παναγιώτη Βάτση να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 28-42 χάρη σε ένα σερί πέντε πόντων στα τελευταία ογδόντα δευτερόλεπτα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του Ντάνη Τυριακίδη να σημειώνουν πέντε αναπάντητους πόντους στα πρώτα δεκαεννέα δευτερόλεπτα και να μειώνουν σε 33-42, ενώ στο 26’ 35” η διαφορά έπεσε στους δύο πόντους (49-51). 1’ 12” πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους πενήντα τρεις πόντους και το τέλος του βρήκε την Αριδαία να προηγείται με 55-56.

Οι Αετοί Βέροιας προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (58-56) στο 31’ 13”, με την Αριδαία να ανακτά την πρωτοπορία στο σκορ στην επόμενη επίθεση (58-59, 31’ 39”). Η φιλοξενούμενη πήρε ένα ισχνό προβάδισμα τριών πόντων (60-43) 4’ 46” πριν τη λήξη, αλλά οι Αετοί προσπέρασαν εκ νέου με 64-63 στο 37’ 10”. 2’ 36” Πριν την εκπνοή οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά ισόπαλες, αυτήν τη φορά στους εξήντα τέσσερις πόντους, με τον Ιωσηφίδη να γράφει το 66-64 στο 38’ 49” και τον Αβραμίδη να απαντά για το 66-67 στο 38’ 58”. 46,2” πριν τη λήξη ο Χατζηχαρίσης σημείωσε το 68-67, αστοχώντας ωστόσο στην συμπληρωματική βολή. Στα 7,2” ο Πέτκος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων γράφοντας το 68-70, σκορ με το οποίο πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς οι Αετοί Βέροιας δεν κατάφεραν να σκοράρουν στον εναπομείναντα χρόνο.

Ακολουθεί πλούσιο ρεπορτάζ από τον τελικό, τους πανηγυρισμούς και τις απονομές…

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 14-21, 28-42, 55-56, 68-70.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 4, Χρήστου, Κασάπης 5 (1), Παπαδόπουλος Δ. 9 (3), Γκεκόπουλος 12, Χατζηχαρίσης 22 (3), Χρυσάφης, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι. 3, Ιατρού, Ιωσηφίδης 13 (1).

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Κανονίδης, Βασίλογλου, Πέτκος 17 (3), Τοπαλίδης 13 (2), Υποδηματόπουλος, Νταούτι, Παπαβράαμ 2, Αβραμίδης 9 (3), Κληντσάρης, Μακρόπουλος 10, Στρέπκος 17, Ζέρζης 2.