Ο Βαφύρας επικράτησε με 65-76 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της τελικής φάσης των Play Offs της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ και ανακηρύχθηκε πρωταθλητής στην Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ για την αγωνιστική περίοδο 2018/9.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε ιδιαίτερα καλά για τον Βαφύρα, καθώς η ΚουΠα Κιλκίς κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και μάλιστα να φτάσει και σε διαφορά οκτώ πόντων (13-5) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί φάνηκε η πρώτη αντίδραση των παικτών του Μιχάλη Σαραπτσή, που προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, κατάφεραν να κλείσουν την διαφορά στους δύο πόντους και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες προσπάθησαν να ξεφύγουν η μία από την άλλη, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα. Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Βαφύρας πήρε προβάδισμα ενός πόντου (31-32). Στην συνέχεια, ένα αμυντικό black out του φιλοξενούμενου έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες της ΚουΠα Κιλκίς να κάνουν ένα ξέσπασμα, να σημειώσουν εύκολα δώδεκα αναπάντητους πόντους και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 43-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες του Βαφύρα να προσπαθούν να ανατρέψουν την κατάσταση, απέναντι σε μία ομάδα που αρέσκεται στο physical game, με τις επαφές να γίνονται ιδιαίτερα δυνατές στο παρκέ. Φάνηκε πως ο Βαφύρας είχε ακόμα αποθέματα, αλλά έλλειπε αυτό το κάτι που θα έφτανε τις μηχανές στο φουλ για να πετύχει την ανατροπή. Και αυτό ήρθε τελικά όταν ο αρχηγός Γιάννης Μπατζάκης, φώναξε έτοιμος. Παρά τον τραυματισμό μετά από συνεννόηση με τον Μιχάλη Σαραπτσή σηκώθηκε, ετοιμάστηκε και μπήκε στο παιχνίδι. Το επιμέρους 9-18 του τρίτου δεκαλέπτου μαρτυρά ακριβώς αυτό που λέμε. Η άμυνα έσφιξε, στην επίθεση οι επιλογές βελτιώθηκαν και η ανατροπή ήταν προ των πυλών, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 52-50.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, οι παίκτες της γηπεδούχου φάνηκε να εγκλωβίζονται για τα καλά στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία των παικτών του Βαφύρα. Με βασικούς εκφραστές των επιθέσεων των γηπεδούχων τους Ποζίδη και Μουστάκα και την άμυνά του φιλοεξενούμενου κρεμασμένη πάνω τους, προσπαθούσαν να κρατήσουν τα κεκτημένα. Όμως Ευαγγελόπουλος, Βαρβούτης και Μπατζάκης είχαν πάρει τα όπλα τους και πυροβολούσαν κατά ριπάς. 40″ πριν το τέλος πλέον η διαφορά ήταν στους επτά πόντους υπέρ του Βαφύρα. Άστοχη επίθεση των γηπεδούχων μετά από time out, και κερδισμένο φάουλ του Μπατζάκη που ευστοχεί σε δύο βολές και η διαφορά στους εννέα. Ακόμα μία γρήγορη και άστοχη προσπάθεια των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στον νεαρό Ναβροζίδη να βάλει το τελευταίο καλάθι της σεζόν για τον Βαφύρα σε επίσημο παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό 65-76, σπάζοντας το εντός έδρας αήττητο σερί της ΚουΠα Κιλκίς (τελευταία εντός έδρας ήττα της στις 31 Μαρτίου 2018 από τον Εργόναθλο με 55-56), κάνοντας το 2-0 στην σειρά των τελικών και κατακτώντας το πρωτάθλημα, με αμφότερες τις ομάδες να προβιβάζονται στην Α’ Κατηγορία, όπου θα αγωνιστούν στην επόμενη σεζόν.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 10 άτομα, περιλαμβάνεται ο Michalis Saraptsis, , τα οποία χαμογελούν, εσωτερικός χώρος

Διαιτητές: Καλέσης – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 20-18, 43-32, 52-50, 65-76.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Πλάκα, Καπνίδης 3, Ποζίδης 21 (5), Σκάλε 2, Ψωμιάδης 2, Υφαντίδης 7 (1), Δαλαλέλης, Τσουλφαΐδης 3, Αραμπατζής, Μουστάκας 14, Ιωαννίδης 13, Κώττης.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 2, Αραμπατζής 5, Ευαγγελόπουλος 17 (3), Ναβροζίδης 2, Μπατζάκης 6 (1), Κυπαρίσσης 7, Τζιόλης, Βαρβούτης 22 (1), Ντακαρέλας 3 (1), Γερομιχαλός 12 (4), Παπακώστας, Σκέντος.